W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spotkanie z Evelyn Glennie
Data rozpoczęcia 2011-05-20
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Szkocka perkusistka, grająca solowo muzykę klasyczną. Dzięki technice, muzykalności i osobowości jej koncerty stają się spektaklami. Od 12 roku jest niesłysząca. Jako jeden z najbardziej eklektycznych i innowacyjnych muzyków współczesnej sceny, nieprzerwanie redefiniuje cele stawiane perkusji i oczekiwania z nią związane.

Glennie daje więcej niż 100 występów rocznie z największymi dyrygentami, orkiestrami i artystami. Współpracowała m.in. z Bela Fleckiem, Björk, Bobbym McFerrinem, Stingiem, Emanuelem Axem, King Singers, Mormon Tabernacle Choir i Fredem Frithem, DJ Yodą, Naną Vasconcelos, Kodo.

Glennie zamówiła 160 nowych kompozycji na perkusję solo u największych światowych kompozytorów. Komponuje i nagrywa muzykę do filmów i dla telewizji. Pierwszy, ambitny dramat, do którego stworzyła muzykę, otrzymał nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), brytyjskiego odpowiednika Oscara.

Z 26 nagrań solowych, pierwsza płyta Glennie – „Sonata na dwa fortepiany i perkusję” Bartoka, otrzymała w 1988 roku Grammy. Zdobyła też dwie nominacje do tej nagrody, w tym jedną za współpracę z Bela Fleck’iem. Dwunaste solowe wydawnictwo Glennie – „Shadow Behind the Iron Sun”, opierało się na radykalnym koncepcie improwizacyjnym, co było kolejną z serii zagadek zadanych słuchaczom.

Evelyn Glennie nieustannie eksploatuje nowe obszary twórczości; jest autorką bestsellerowej autobiografii „Good Vibrations”, współpracowała z reżyserem Thomasem Riedelsheimer’em przy filmie „Touch the Sound”, przez dwa sezony prowadziła własny program telewizyjny „Soundbites” dla BBC. Regularnie pojawia się w telewizji na całym świecie, w tym w „The David Letterman Show” (USA), „Ulicy Sezamkowej” (USA), „The South Bank Show” (Wielka Brytania). Występuje także w Songs of Praise (Wielka Brytania), Commonwealth Games Festival Concert, This is Your Life (Wilma Brytania), 60 minutes (USA), PBS Profile (USA).

Evelyn angażuje się także w politykę. Jej konsorcjum, z Sir James’em Galway’em, Julian’em Lloyd Webber’em i nieżyjącym już Michael’em Caman’em, doprowadziło do wyasygnowania przez rząd Wielkiej Brytanii dotacji (332 milionów funtów) na edukację muzyczną.

Od 12 roku Evelyn Glennie jest niesłysząca. Podczas swoich występów i wykładów pokazuje, jak można pokonać tę barierę. Jest rozchwytywaną nauczycielką, dźwiękoterapii, jako środka komunikacji.

W 1993 r. Dame Evelyn Glennie otrzymała Królewski Order Wiktorii w stopniu oficerskim, a w 2007 r. za wybitne zasługi w dziedzinie muzyki podwyższono jego rangę do Krzyża Komandorskiego i nadano jej tytuł szlachecki Damy. Artystce przyznano jak dotąd 86 międzynarodowych nagród. Od 2008 r. jej nazwisko widnieje w Percussive Arts Society Hall of Fame wśród najsławniejszych perkusistów świata.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej