W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem
Data rozpoczęcia 2009-03-30
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem, autorem książki "HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów".

W programie spotkania film (30 min.) + 11 minutowy reportaż z pokazu tego dokumentu w Tel Avivie.

"HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów" - to tytuł drugiej już książki Grzegorza Łubczyka o tym niezwykłym Polaku, wzorowym opiekunie dziesiątek tysięcy polskich uchodźców wojennych, którzy w czasie wojny znaleźli schronienie na Węgrzech. Nie opuścił ich również po zajęciu w marcu 1944 roku Węgier przez Niemców, choć otrzymał szwajcarskie wizy dla siebie, żony i córki i był namawiany do wyjazdu. Ten wielkiej miary moralnej Człowiek uratował życie - według Yad Vashem - ponad 5 tysiącom polskich Żydów, stając się jednym z największych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Nie zawahał się też oddać swego życia za węgierskiego przyjaciela i urzędowego partnera – Józsefa Antalla seniora, którego nasi uchodźcy nazwali "Ojczulkiem Polaków". Po wojnie komunistyczne władze skazały Henryka Sławika na zapomnienie.

Podobnie jak pierwszą ("Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku", Warszawa, 2003) również tę drugą publikację o Henryku Sławiku wydała Oficyna Wydawnicza RYTM Tadeusza Mariana Kotarskiego.
Książka jest bardzo starannie wydana, a tekst ilustruje aż 276 zdjęć, rysunków i karykatur. W porównaniu z pierwszym "Sławikiem" inną ma strukturę. Składa się z czterech rozdziałów :
- „Posłaniec Pana Boga” (na nowo napisana biografia, znacznie wzbogacona relacjami o Bohaterze nowych świadków i uratowanych przez Niego);
- "Życie po życiu" (najważniejsze fakty z kilkuletniego okresu trudnej batalii o wprowadzenie tej Postaci do kręgu największych Polaków XX stulecia, w tym m.in. podrozdział "Z Toronto przez Ottawę do Montrealu" o zorganizowanych w tych miastach we wrzesniu 2007 roku sławikowych prezentacjach przez Konsulat Generalny RP w Toronto we współpracy z Fundacją Polsko-Żydowskiego Dziedzictawa Kulturalnego w Kanadzie prezesa Piotra Jassema, ale też o prezentacjach na Węgrzech, w Izraelu, we Francji );
- "Z publikacji prasowych" (około 30 opinii z mediów polskich, węgierskich, izraelskich, amerykańskich i kanadyjskich, w tym z "Gazety" (dwie) i z "The Jewish Tribune" o Sławiku, Józsefie Antallu seniorze, uchodźstwie polskim i pomocy węgierskiej),
- "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" (o zasadach przyznawania tych tytułów przez izraelski Yad Vashem z aktualną listą obywateli krajów, którzy je otrzymali).

Pierwsza promocja nowej książki odbyła się 4 listopada '08 w Jastrzębiu Zdroju z uwagi na fakt, że Henryk Sławik urodził się w Szerokiej, która obecnie jest dzielnicą tego miasta. To było duże wydarzenie i miało dwie części. Najpierw w miejscowym Domu Kultury około 350 uczniów jastrzębskich szkół Grzegorz Łubczyk zapoznał z wyjątkowymi czynami ich Krajana oraz książką o Nim, a następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w obecności władz z prezydentem Marianem Janeckim Autor zaprezentował „Henryka Sławika” lokalnej społeczności. Podczas tego wieczoru uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika zaprezentowali interesującą inscenizację, poświęconą swemu Patronowi.

Następnego dnia, 5 listopada ' 08, w Katowicach w księgarni "Matras" odbyła się druga prezentacja książki o Człowieku, którego niemal całe dorosłe i bardzo aktywne życie do wybuchu wojny było związane właśnie z Katowicami. Podczas tego spotkania autorskiego w obecności wnuka Henryka Sławika - Zbigniewa Kutermaka, prezes utworzonego Stowarzyszenia "Henryk Sławik - Pamięć i Dzieło" - Aleksander Fiszer zaprezentował jego program. Promocję poprowadził Michał Luty, sekretarz ww. Stowarzyszenia, który m.in. przedstawił Autora książki jako wiceprezesa tegoż Stowarzyszenia, które powstało, by upowszechniać dokonania Henryka Sławika.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej