W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spotkanie z J. J. Martinezem
Data rozpoczęcia 2008-12-13
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z Joaquinem Jose Martinezem, gościem specjalnym tegorocznego maratonu.

Joaquin Jose Martinem urodził się w 1971 roku w Ekwadorze. Jego ojciec był obywatelem hiszpańskim, tak więc również on ma to obywatelstwo, choć dzieciństwo i młodość spędził w USA.

W 1997 roku Joaquin Jose Martinez oskarżony został o popełnienie morderstwa pierwszego stopnia i skazany na karę śmierci. 7 czerwca 2001 roku wyszedł z więzienia na Florydzie jako wolny człowiek. Martinez zapewniał, że jest niewinny. Twierdził, że skazany został na podstawie fałszywych zeznań świadków i poszlak. W końcu udowodniono jego niewinność i sąd zmienił swój wyrok. Zapobiegło to pomyłce sądowej, a przede wszystkim - śmierci niewinnego człowieka.

W czasie, kiedy Martinezowi groziło wykonanie wyroku, w jego obronie działała między innymi Amnesty International. Pod Ambasadą USA w Madrycie odbywały się liczne demonstracje gromadzące ludzi z różnych środowisk.