W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Jerzy Kisielewskim, promocja książki "Pierwsza woda po Kisielu"

Spotkanie z Jerzy Kisielewskim, promocja książki "Pierwsza woda po Kisielu"
Data rozpoczęcia 2016-11-22
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filia nr 10, ul. Kleeberga 12a
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna, Fila nr 10
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Dyskusyjny Klub Książki działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaprasza na spotkanie autorskie z Jerzym Kisielewskim i promocję książki "Pierwsza woda po Kisielu"

Jerzy Kisielewski (ur. w 1951 roku w Krakowie) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Syn publicysty, kompozytora i polityka Stefana, brat pianisty Wacława i Krystyny, romanistki i tłumaczki. W dzieciństwie, jak sam wspomina, żył w cieniu brata i ojca oraz jako jedyny w rodzinie nie planował zostać muzykiem. Od 1991 roku jest członkiem kapituły Nagrody Kisiela (do 2006 poza Markiem Królem jedyny nie-laureat w tym gronie). W książce "Pierwsza woda po Kisielu" przedstawia atmosferę intelektualnych środowisk PRL-u, do których Kisiel należał. Wspomnienia Jerzego Kisielewskiego poświęcone są postaciom członków rodziny, przede wszystkim ojca autora - Stefana Kisielewskiego i brata Wacława, a także przyjaciół i znajomych, jak Jerzy Waldorff, Władysław Bartoszewski czy Leopold Tyrmand.

Odtwarza też klimat szczególnych miejsc, jak krakowska kamienica przy Krupniczej 22, gdzie autor przyszedł na świat w 1951 r.
Jeden z wątków książki dotyczy inwigilacji Stefana Kisielewskiego i jego środowiska oraz represji, jakie spotykały go najpierw w latach 40. i 50. za wygłaszanie niepokornych opinii, a potem po wystąpieniu na nadzwyczajnym zjeździe warszawskiego oddziału ZLP 29 lutego 1968 r., zwołanym po zdjęciu z afisza "Dziadów" Dejmka.
Jerzy Kisielewski opowiada nie tylko o tym, co sam pamięta, ale pisze też o młodości, o wojennych latach życia ojca. Szczególne są fragmenty poświęcone udziałowi Kisiela w powstaniu warszawskim i jego stosunkowi do powstania.

Kiedy inni skupiali się przede wszystkim na bohaterstwie powstańców, którzy męczeńsko oddali życie na ołtarzu ojczyzny, Kisiel wskazywał palcem na bestialskie zniszczenie kultury i zrównanie miasta z ziemią. Ojciec był nieodmiennie wściekły na powstanie i wcale się z tym nie krył.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej