W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Joanną Ostrowską

Spotkanie z Joanną Ostrowską
Data rozpoczęcia 2022-08-30
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Galeria Labirynt Plaza, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie Filipa Kijowskiego „Biblioteka Azyl | gdzie półki uginają się od queerowych lektur, a my zostawiamy swoje zakładki”.

Gościnią będzie Joanna Ostrowska, wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka, autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungs Preis.

Odmienny – queerowy sposób oglądania otaczającej nas rzeczywistości to warunek konieczny w trakcie odtwarzania dwudziestowiecznej historii osób nienormatywnych. Niestety zdążyliśmy się już przyzwyczaić do przekonania, że „inni” nie pozostawili śladów; było ich w końcu niewielu, a ich wpływ na codzienność historyczną był podobno niewystarczający. Pojedyncze głosy z ukrycia przez lata utwierdzały nas w przekonaniu, że nienormatywność jest czymś obcym. Milczenie wykluczonych zdejmowało z nas odpowiedzialność związaną z opowiadaniem. W Polsce „takich rzeczy” i „takich ludzi” miało nie być.
W trakcie spotkania opowiemy sobie o queerowych życiorysach; nienormatywnych epizodach i przygodach, które łączą się nie tylko z historią prześladowań, ale są także przykładem walki o swoją tożsamość.

Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungs Preis.

Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Spotkanie nie jest tłumaczone na PJM.