W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Z kim do łóżka? / Grażyna Lutosławska / Grażyna Stankiewicz / Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Spotkanie: Z kim do łóżka? / Grażyna Lutosławska / Grażyna Stankiewicz / Natasza Ziółkowska-Kurczuk
Data rozpoczęcia 2018-03-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”, ul. Wyżynna 16
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie – Magdalena Wójcikiewicz

O swoich literackich fascynacjach porozmawiają z nami:

Grażyna Lutosławska – dziennikarka Radia Lublin (od prawie trzydziestu lat prowadzi program „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”) i pisarka. Autorka sztuk teatralnych („Anioł za lodówką” i „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”), słuchowisk (w tym cyklu pt. „Bazarek”), bajek, które ukazują się w soboty na antenie Radia Lublin, książek dla dzieci, esejów (m.in. w berlińskim magazynie „Polen plus”,  „Kontekstach”, „Akcencie”, „Krainie Bugu”), tekstów piosenek (także do spektakli teatralnych). Jej książka „Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara” (wyd. fro9, 2004) otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY oraz tytuł „Białego Kruka” przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium; fragmenty trafiły do podręcznika dla klas pierwszych. Opowiadanie z tomu „Wielkie zmiany w dużym lesie” (wyd. fro9, 2005) opublikowano w tłumaczeniu na niemiecki w międzynarodowym zbiorze opowiadań „Fremd sein” (Stuttgart 2010). Wykładowczyni i moderatorka wydarzeń kulturalnych. Laureatka m.in. tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.

Grażyna Stankiewicz – pochodząca z Gdańska dziennikarka prasowa, reportażystka, dokumentalistka filmowa, absolwentka historii sztuki KUL, studium realizacji telewizyjnej PWSFiT w Łodzi i Psychologii Komunikacji Społecznej UMCS.  Wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza, UMCS oraz WSPA w Lublinie. Przez 20 lat związana z TVP S.A. w Gdańsku i Lublinie. Autorka ponad czterystu programów w tym cykli dokumentalnych poświęconych historii USA, emitowanych w latach 1999 -2003 w telewizyjnej Jedynce. Reżyser takich dokumentów, jak „Pałac dla Gdańska”, „Lekcja”, „Provisorium Kompania Teatr”, „Ida Haendel – koncert w sepii”, „Białe plamy – Kraśnik 1959”, „Stalag 319”, „Podwórko z widokiem na obóz”, „La, la, la, la – rzecz o Marcinie Różyckim” oraz „Widzący z Lublina”. Dwukrotna laureatka konkursu na dofinansowanie produkcji filmowych przez Lubelski Fundusz Filmowy oraz laureatka kilku nagród i wyróżnień. Od ponad pięciu lat redaktor naczelna „LAJF magazyn lubelski”. Pasjonatka ludzi, historii architektury totalitarnej, fotografii, dogtrekkingu i książek Johna Irvinga.

Natasza Ziółkowska-Kurczuk – reżyserka, scenarzystka, dziennikarka. Urodzona w Poznaniu.  Ukończyła nauki polityczne (dziennikarstwo) i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz wydział reżyserii filmowej PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi w zakresie reżyserii firmowej. W połowie lat 80. pracowała w tygodnikach „Radar” i „Wprost” jako reportażystka oraz współpracowała z Akademickim Radiem Winogrady w Poznaniu oraz Polskim Radiem. Od 1991 roku mieszka w Lublinie i obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMSC w Lublinie oraz współpracuje z TVP i firmami producenckimi. Od 2015 roku jest kierownikiem Telewizji Akademickiej TV UMCS. W latach 2006-2007 uzyskała trzy stypendia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na scenariusze filmowe, a w roku 2017 stypendium Prezydenta Miasta Lublin na film „Kawiarnia” oraz stypendium ZAiKSu na scenariusz filmu o  Bolesławie Leśmianie. Realizuje filmy dokumentalne, reportaże, widowiska sceniczne i telewizyjne. Jej filmy dokumentalne prezentowane są i nagradzane na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach. W  2007 roku za program kulturalny „AFISZ”,  który realizuje od 2000 roku, została nagrodzona pierwszą nagrodą na 14. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. w kategorii „autor najlepszego programu kulturalnego”, a także Zapałką Andersena i Muzycznym Filarem. Film „Komeda, Komeda…” w 2013 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY za muzykę, a także został wydany w prestiżowym wydawnictwie Criterion Collecttion  (USA i Kanada) w reżyserskiej wersji  „Rosemary's Baby” R. Polańskiego. Film „Granatowy zeszyt” został nominowany do PNF Orły również w  kategorii „muzyka” w 2015 roku, a także uzyskał wyróżnienie w  Finale New York Festivals World’s Best TV & Films  (Nowy Jork, 2015). Laureatka Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie ojczyzny” za filmy: „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” („Wujek”), „Komeda, Komeda…”, „Granatowy zeszyt” w 2014, a także Nagrody Kulturalnej Miasta Lublina (2013) oraz Medalu 700-lecia Lublina (2017).

O cyklu: W piątkowe popołudnie raz w miesiącu spotkamy się po to, by dowiedzieć się, po jaką książkę sięgnąć przed snem. Co nowego pojawiło się na rynku wydawniczym albo do której pozycji warto wrócić po czasie. Zaproszeni przez nas goście: pisarze, aktorzy, dziennikarze, artyści podzielą się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Usłyszymy także fragmenty wybranych przez gości tekstów w wykonaniu znanych lubelskich głosów. Będzie również czas na podzielenie się swoimi ulubionymi książkami. Zapraszamy na spotkania z literaturą przy kawie i herbacie. Po powrocie do domu nie będziecie mieć wątpliwości, z kim warto pójść do łóżka.

Pomysłodawczynią i kuratorką Cyklu jest Dorota Lesiak. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej