W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Martą Krajewską

Spotkanie z Martą Krajewską
Data rozpoczęcia 2021-12-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Wydarzenie odbywa się w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2021

Marta Krajewska ma wieś we krwi. Pisaniem zajmuje się od dziecka. Gdy dorosła, zakochała się w kulturze, wierzeniach i obyczajach wczesnych Słowian i nową miłość pożeniła ze starą – pisaniem. Tak zaczęły powstawać teksty zainspirowane światem, w którego istnienie wierzyli nasi przodkowie. Choć nie są to powieści historyczne, autorka postawiła sobie za cel ukazanie nie tylko bestiariusza słowiańskiego, ale przede wszystkim zwykłego życia wplecionego w interesującą fabułę.

Lubi zaskakiwać czytelników, mylić tropy i bawić się inspiracjami płynącymi z baśni. Te elementy oraz szeroko pojęta słowiańskość tekstów Krajewskiej są najczęściej doceniane przez odbiorców. Pierwszy tom cyklu o opiekunce Vendzie, Idź i czekaj mrozów, doczekał się wydania w USA, Nowej Zelandii i Rosji. Autorkę uhonorowano nagrodą im. Macieja Parowskiego w 2020 roku. Trzykrotnie była nominowana do Zajdli, raz do IBBY. Ostatni tom trylogii Vendy pod tytułem Wezwijcie moje dzieci trafił do sprzedaży w lipcu tego roku. Kolejną powieścią z uniwersum będzie Pragnę więcej, słowiański erotyk, którego premierę zaplanowano na początek przyszłego roku. Chcąc przybliżyć świat naszych przodków także młodszym czytelnikom, Marta Krajewska stworzyła cykl o Bratmile, również należący do świata Wilczej Doliny, jednak opisujący go z perspektywy dziecka.

Pisarka prowadzi też warsztaty o życiu Słowian kierowane do dzieci i młodzieży. Kiedy czuje, że musi odpocząć, pisze obyczajówki, gra na ukulele i spaceruje. Jest autorką dwóch seriali dla platformy Storytel. Pierwszym z nich jest skierowany do młodych czytelników „Czartojarsk”, drugi to komedia obyczajowa „Gumiakiem i szpilką”. Nie napisała jeszcze książki, która nie byłaby o wsi. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej