W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Moniką Aleksandrowicz - autorką książki „Semiografia” i towarzyszącej jej wystawie

Spotkanie z Moniką Aleksandrowicz - autorką książki „Semiografia” i towarzyszącej jej wystawie
Data rozpoczęcia 2015-12-11
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Galeria Biblioteki OKNA, ul. Peowiaków 12 (I piętro)
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Książka „Semiografia”  jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia interdyscyplinarnego pod nazwą „Brumba – Jedność słowa z przestrzenią zapisu. Cykl wydawnictw liberackich”. 

 

Monika Aleksandrowicz – malarka, grafik i twórca interdyscyplinarny, realizująca postawę estetyczną i filozoficzną nawiązującą do nurtu wrocławskiego konceptualizmu i minimalizmu. Projektantka wydawnictw poświęconych sztuce (m.in.: Stanisław Dróżdż „początekoniec”, Natalia LL „Opera Omnia”, „Bruno Schulz – Klisza Werk – Transgresiones”). W jej dorobku artystycznym znajduje się ponad 50 wystaw zbiorowych, sympozja poświęcone sztuce konceptualnej oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były w kraju i za granicą. Przez kilka lat związana z wrocławską grupą „Kontynuacja i Sprzeciw” i z Grupą artystyczną „7+”. Charakterystyczną cechą jej twórczości jest poruszanie tematu przekraczania granic czytelności dzieła sztuki oraz jego otwartość interpretacyjna często balansująca na krawędzi absurdu. 

 

Książka Moniki Aleksandrowicz „SEMIOGRAFIA” zbudowana na bazie złotych proporcjii liczbie Phi jest ukłonem w kierunku tradycji projektowania książek w ogóle. Graficzny zapis specjalnych znaków, zastosowanych w projekcie zupełnie odbiega od formalnych założeń budowania treści i sensu. Obiekt, czyli znak graficzny, wchodząc w relację z innymi znakami, zmienia swoją formę, stając się nowym znakiem. Zwielokrotnienie tego procesu zmienia jego pierwotny kształt, a w relacji z innymi, nadbudowuje go i określa na nowo. Książka wymagała myślenia całościowego. Każda drobna zmiana w projekcie pociągała za sobą inne. Bardzo ważne było pierwotne założenie. – Przewrotnie zastosowałam klasyczne, matematyczne środki do uzyskania niekonwencjonalnych rozwiązań. Zastosowanie liczby Phi do obliczeń proporcji znanych już od starożytności i stosowanych w najróżniejszych dziedzinach, m. in. w takich jak architektura czy projektowanie, umożliwiło zbudowanie zaplanowanej formy książki – mówi Monika Aleksandrowicz. 

Reguły tej gry odbiorca poznaje dopiero po zastosowaniu instrukcji zamieszczonej w książce. Idąc za wskazówkami, odbiorca zagina poszczególne kartki książki wzdłuż przerywanych linii, wpływając na jej kształt tworzy książkę, która staje się nowym obiektem. Poziome odbicie lustrzane tworzy specyficzną siatkę, będącą jednocześnie szablonem, według którego zbudowane zostały figury geometryczne, nawiązujące swym kształtem do figur niemożliwych. Niezbędna była tu najwyższa precyzja wykonania. Zastosowano oprawę szwajcarską, bez klejenia okładki do grzbietu książki. Umożliwia to pełne rozłożenie stron i bardziej dokładne „odczytanie” książki. Odbiorca wchodząc w relację z nią może poczuć się jak dziecko, odkrywając zależności i reguły nią rządzące. Dopełnieniem wydawnictwa jest SUPLEMENT zawierający 14 niezależnych projektów poezji wizualnej. Książka ma wymiary 300 x 185,41 mm.

 

Więcej o artystce: http://www.zpap.wroclaw.pl/aleksandrowicz-monika
                           http://artebuena.com/pl/?page_id=33

 

Liberatura – rodzaj literatury, która z równą czułością traktuje zarówno tekst jak i jego fizyczną postać. Sztuka tego typu niweluje rozdzielność formy i treści, gdzie to, co zawierające jest jednocześnie tym, co zawarte i na odwrót. Materia książki współistnieje ze słowami w harmonijnej pełni i współdecyduje o znaczeniu.
 

Wydawnictwa liberackie, uwolnione od konwencji kodeksu, mogą opowiadać historie przy pomocy słów, krojów pisma, przestrzeni, tworzywa, kształtu, struktury dzieła, kolorów i rozmiarów czcionki, zintegrowanych z tekstem rysunków, fotografii, wszystkich tych elementów, które składają się na ciało książki. Często liberatura przyjmuje niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami, dziesięciometrowa kartonowa ulica itp.  

Głównym celem projektu „Brumba” jest rozwój i promocja czytelnictwa liberatury w Polsce i Skandynawii.
Geneza opisywanego przedsięwzięcia wynika z nikłej wiedzy społecznej dotyczącej liberatury. 
Planowane w ramach projektu działania przyczynią się do większego jej poznania zarówno w Polsce jak i Skandynawii, co docelowo zwiększy czytelnictwo w obu tych rejonach. 

Zróżnicowany charakter działań projektowych gwarantuje dotarcie do odbiorców wszystkich grup wiekowych.

Organizatorem projektu jest Fundacja Vlepvnet.
Program „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach MF EOG 2009 – 2014.
Projekt finansowany ze środków funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej