W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem

Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem
Data rozpoczęcia 2021-08-03
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Jesziwa, ul. Lubartowska 85
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wydarzenie w ramach Lubliner Festival

Wydarzenie dostępne także online 

Dlaczego wieprzowina nie jest koszerna? Czy mięso wolno spożywać razem z mlekiem? Czym jest Talmud? Czemu w synagodze mężczyźni nakrywają głowy? Czym jest mykwa, Miszna czy kabalistyczna księga Zohar? Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zadać te i szereg innych pytań związanych z judaizmem i nie tylko – bo przecież, jak powszechnie wiadomo, Rabin zna odpowiedzi na wszystkie pytania.

Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski i wybitnym religioznawcą, to nie tylko szansa na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania, ale także możliwość szerszego spojrzenia na najstarszą religię monoteistyczną świata, jaką jest judaizm.

Rabin Michael Schudrich jest historykiem i religioznawcą. Jego rodzina wywodzi się z Baligrodu z podkarpackich okolic Leżajska, Bobowej i Leska – miejsc uświęconych tradycją chasydzką. Rabin Michael Schudrich, pełniący od wielu lat obowiązki Naczelnego Rabina Polski, urodził się w Nowym Jorku w 1955 r. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 r. uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980 r., a dwa lata później ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności litewskiego konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu środowiskami żydowskimi.

W 1990 r. zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 r. jako główny rabin Warszawy i Łodzi.

8 grudnia 2004 r. Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski. Pełni także funkcję Rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Michael Schudrich pełni wiele ważnych funkcji w społecznym i kulturowym życiu polskich Żydów. Od lat bierze czynny udział w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko-żydowskim. 15 grudnia 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej