W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z prof. Jolantą Szpyrą-Kozłowską pt. „O nierówności płci we współczesnej polszczyźnie”

Spotkanie z prof. Jolantą Szpyrą-Kozłowską pt. „O nierówności płci we współczesnej polszczyźnie”
Data rozpoczęcia 2021-11-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Dlaczego pary wyrazów, takie jak sekretarz i sekretarka, dyrektor i dyrektorka różnią się znaczeniem, a nazwa męska jest bardziej prestiżowa niż żeńska? Jak określić mężczyzn, którzy wykonują zawód przedszkolanki, niani czy kosmetyczki? Na pytania z zakresu nierówności płci we współczesnej polszczyźnie i jej konsekwencjach postara się odpowiedzieć podczas spotkania autorka książki pt. „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”, prof. Jolanta Szpyra-Kozłowska.

Kwestia zależności między językiem i płcią od lat wzbudza duże zainteresowanie na całym świecie i to nie tylko wśród językoznawców, ale także wśród zwykłych użytkowników języka. W licznych tekstach prasowych i internetowych toczone są żywe dyskusje, zwane wojną „o żeńskie końcówki”, jak nazwać kobiety pełniące funkcje prezydenta, premiera, rektora czy ministra. Polskie społeczeństwo nie ma też jasności, jak określić mężczyzn, którzy wykonują zawód przedszkolanki, niani czy kosmetyczki. Problematykę roli języka w kształtowaniu wizerunku kobiet i mężczyzn podejmuje właśnie najnowsza publikacja ekspertki w zakresie językoznawstwa angielskiego i ogólnego, kierownik Zakładu Fonetyki i Fonologii w Instytucie Anglistyki UMCS – prof. Jolanty Szpyry-Kozłowskiej, pt. „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”.

Spotkanie zorganizowane jest z inicjatywy Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej