W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z psychologiem i terapeutą Anną Marciniak „Twoje mocne strony"

Spotkanie z psychologiem i terapeutą Anną Marciniak „Twoje mocne strony"
Data rozpoczęcia 2015-05-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Twoje mocne strony

Nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam. Zastanów się, jak szeroka jest to wiedza? Co naprawdę o sobie wiesz? To kluczowe pytania, ponieważ większość z nas coś tam o sobie wie, ale nie zna swoich mocnych stron. Jesteśmy specjalistami od wytykania swoich wad, a tak niewiele wiemy o swoim potencjale. Poznanie swoich mocnych stron jest o tyle trudne, że trzeba zmierzyć się ze swoimi słabościami, strachami, sprawami, o których nie chcesz myśleć na co dzień. Z negatywnymi przekonaniami, które ktoś kiedyś wpoił Ci do głowy.

Fakt, że żyjesz we własnej skórze i czujesz swoje ciało, nie jest jednoznaczne z tym, że jesteś sobie bliski i znajomy. Tysiące spraw życia codziennego, pęd i zabieganie, praca, rodzina – to wszystko bardzo skutecznie odrywa Cię od siebie samego. I nic dziwnego. W pośpiechu, stresie i poplątaniu nie chcemy czuć dyskomfortu i frustracji, jaką przynosi proza życia. Nie mamy czasu, by pobyć sam na sam ze sobą, albo nie chcemy go mieć.

Odkrycie mocnych stron wymaga dobrej relacji i kontaktu ze sobą. Warto poświęcić sobie czas i wsłuchać się w siebie. Zadać sobie pytanie, co potrafisz i o czym marzysz? Na te pytania możesz odpowiedzieć tylko TY.
Talenty często niewidoczne dla oka, albo początkowo nieistotne, mogą mieć dużą wartość. Skąd możemy wiedzieć, że tzw. „chomikowanie” może być naszą mocną stroną? Co więcej, jak zrobić z tego użytek? Jednakże może być to przydatna cecha w zajęciach, gdzie należy przetrzymywać dokumenty i dbać o ich archiwizowanie. Księgowej taka cecha się na pewno przyda. Albo gadulstwo, które bywa bardzo często odbierane w sposób negatywny. Jednakże, jeśli tę cechę odpowiednio się wykorzysta i energię skupi na trafnych działaniach, może przynieś to niespodziewany efekt. Małomówny spiker radiowy czy przewodnik wycieczek to raczej nie najlepsze rozwiązanie. Jak widać, nasze niektóre cechy dopiero po dobrym wykorzystaniu stają się naszym talentem.

ĆWICZENIE:

W ciągu dnia znajdź 10 min., aby pobyć w samotności. Podczas kąpieli, podczas spaceru – gdziekolwiek. Ważne, aby nic Cię nie rozpraszało. Siedząc w pokoju zamknij komputer, wyłącz muzykę – odetnij się od bodźców. I za każdym razem zapytaj siebie: „Czego chcę?”, „W jaką chcę iść stronę?”, „Co czuję?”. Będzie świetnie, kiedy uda Ci się zapisać odpowiedzi. Powtarzaj ćwiczenie regularnie. Efekty Cię zaskoczą.

Pomysł na wakacje
Odkrywanie swoich mocnych stron to wielkie koło wzajemnych zależności, ale przede wszystkim praca nad sobą i podejmowanie działania. Nie znamy swoich mocnych stron nie dlatego, że ich nie mamy, ale dlatego, że nie podejmujemy wysiłku, aby je znaleźć. Nie czekaj na kogoś, kto powie Ci „jesteś dobry w tym i w tym”, bo za chwilę zjawi się ktoś inny, kto temu zaprzeczy – nie da się dogodzić wszystkim. Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś sam wyruszył w podróż w głąb siebie i poznał swoje mocne strony. Może to dobre postanowienie na wakacje.

Powiązane:

Dom Kultury LSM