W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z redakcją kwartalnika "Akcent"

Spotkanie z redakcją kwartalnika "Akcent"
Data rozpoczęcia 2011-07-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Kwartalnik "Akcent" poświęcony jest literaturze i sztuce.

Tym razem spotkanie będzie poświęcone m.in. tematowi : Demony i anioły historii. Wizja dziejów w „Pamiętniku po klęsce"Kazimierza Wyki.

Prowadzący:
red. Łukasz Janicki

W spotkaniu wezmą udział m.in.:
Bogusław Wróblewski - redaktor naczelny
Waldemar Michalski - sekretarz redakcji

W czasie spotkania odbędzie się promocja 2. numeru pisma z 2011 roku.

"Akcen"jest czasopismem niezależnym, utrzymuje się z dotacji budżetowych oraz dobrowolnych wpłat. Wydawany początkowo jako almanach, po Sierpniu 1980 roku został zalegalizowany jako czasopismo poświęcone literaturze, sztukom plastycznym i naukom humanistycznym. W latach osiemdziesiątych na skutek restrykcji politycznych był dwukrotnie zawieszany, ale środowisku artystycznemu udawało się odzyskać tytuł w niezmienionej postaci. Akcent analizuje procesy kulturowe, jakie zachodzą na pograniczu narodowości. Pismo zainicjowało poważne zainteresowanie tym tematem przed wieloma laty, kiedy był on jeszcze zakazany przez PRLowską cenzurę.
Co pewien czas Akcent publikuje blok tekstów poświęconych jednemu tematowi, problemowi czy osobie, np.: „Dziecko i świat”, „Samobójcy i inni”, „Gra - temat i metoda”, „Chłopi - twórcy kultury”, „Powstanie warszawskie”, „Węgrzy i o Węgrach”, „Erotyka w literaturze”, „Komizm, humor i groteska w kulturze Europy”, „Polscy Amerykanie”, „Karol Wojtyła - poeta, dramaturg, filozof”, „Czytanie Ukrainy”. Akcent gościł na swych łamach m.in. Tadeusza Chabrowskiego, Karla Dedeciusa, Michała Głowińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Konwickiego, Istvana Kovacsa, Jacka Łukasiewicza, Leszka Mądzika, Danutę Mostwin, Wiesława Myśliwskiego, Wacława Oszajcę, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Sergiusza Sternę-Wachowiaka, Jerzego Święcha, Bolesława.

Wstęp wolny

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej