W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Szoszaną Keller: Kobieta w judaizmie

Spotkanie z Szoszaną Keller: Kobieta w judaizmie
Data rozpoczęcia 2021-08-08
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", ul. Grodzka 21
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

W każdy piątek, nim w żydowskim domu rozpocznie się uroczysta wieczerza szabasowa, pod adresem kobiety wypowiadane są pochwalne słowa, przyrównujące ją do drogocennej perły.

Status kobiety w judaizmie jest bezsprzecznie wysoki. To ona jest opiekunką ogniska domowego i strażniczką tradycji. Podczas gdy obowiązkiem mężczyzny jest studiowanie Tory, to właśnie kobiecie w udziale przypadła rola wychowywania przyszłego pokolenia, przekazywania mu tradycji i wiedzy. Mając na uwadze ogrom obowiązków, które przed nią stoją, zgodnie z zapisanymi w Misznie prawami zwolniona jest z wielu obowiązujących mężczyzn nakazów – jak choćby odmawiania modlitw o ściśle wyznaczonych porach.

Wykład poruszy ważne i aktualne problemy kobiet w społeczności żydowskiej i nie tylko, przybliży ich prawa, obowiązki oraz zwyczaje. O roli kobiet i ich miejscu w świecie tradycyjnej żydowskiej rodziny opowie Szoszana Keller – aktywna uczestniczka wielu forów poświęconych prawom kobiet, żona rabina Symchy Kellera.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej