W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z twórcami „Elementarza polskiej kultury”

Spotkanie z twórcami „Elementarza polskiej kultury”
Data rozpoczęcia 2020-11-26
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Facebook Warsztatów Kultury
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkania

Które polskie książki czyta świat, które polskie obrazy są w najbardziej prestiżowych kolekcjach muzealnych na całym świecie, który polski grafik zrobił międzynarodową karierę? Czy znasz dzieła, które zyskały rozgłos, są przełomowe i weszły do obiegu światowej kultury?

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z twórcami „Elementarza polskiej kultury”: Ewą Solarz, Karolem Szafrańcem, Małgorzatą Miśkowiec oraz Magdaleną Kłos-Podsiadło.

„Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, którym pragniemy zwrócić uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Okres od odzyskania niepodległości po czasy dzisiejsze pełen jest tak niezwykłych postaci, jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Tamara Łempicka czy Tadeusz Kantor. Postaci, których dorobek odbił się znaczącym echem na świecie. Książka przedstawia 44 powstałe po 1918 roku dzieła, które albo zyskały duży międzynarodowy rozgłos, albo są reprezentatywne dla twórcy, którego renoma przekroczyła granice naszego kraju.

Podzieliliśmy je na 11 dziedzin kultury – literatura, grafika, malarstwo, film, muzyka klasyczna, jazz, teatr, rzeźba, fotografia, architektura i nowe technologie – a te z kolei reprezentują cztery prace – piszą twórcy. – W naszej książce 44 wybitne dzieła zostały zinterpretowane przez 11 współczesnych polskich ilustratorów: Basię Flores, Olę Jasionowską, Igora Kubika, Karolinę Lubaszko, Julię Mirny, Małgorzatę Nowak, Tin Boya, Tomka Opalińskiego, Urszulę Palusińską, Martę Tomiak i Łukasza Zbieranowskiego. Ich graficzny komentarz do przeszłości to dzisiejsze spojrzenie na to, co w naszej kulturze ważne, inspirujące i otwarte na świat.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Głuchowski.

 

Elementarz Polskiej Kultury – wystawa online

Fragmenty wystawy „Elementarz Polskiej Kultury” będą pojawiały się w czwartki i poniedziałki w krótkim filmie na Facebooku Warsztatów Kultury. Podczas wirtualnego “oprowadzania” zaprezentujemy Wam 44 prace młodych polskich ilustratorów, inspirowane największymi dziełami polskiej kultury powstałymi po 1918 roku. Każdy z odcinków zaprezentuje jedną z 11 dziedzin, którym poświęcone są poszczególne części wystawy.

Książkę Elementarz Polskiej Kultury można kupić online.

***

Ewa Solarz – z wykształcenia historyk sztuki, kuratorka wystaw, autorka książek dla dzieci. Przez wiele lat dziennikarka i redaktor naczelna w magazynach i serwisach wnętrzarskich, dziś zajmuje się popularyzacją polskiej kultury w kraju i zagranicą. Kuratoruje szereg projektów i wystaw związanych z dizajnem, ilustracją książkową i ekologią, tworzy i prowadzi warsztaty i lekcje, recenzuje książki dla dzieci. Współpracuje m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, Narodową Galerią Zachęta, Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Galerią Arsenał w Białymstoku, Instytutem Designu Kielce, Zamkiem Cieszyn, Instytutem Polskim w Sztokholmie, Berlinie, Budapeszcie, STGU, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Współzałożycielka Otwartego Klastra Dizajnu Wilk. Dla Wytwórni napisała „Ilustrowany elementarz dizajnu” (2015), „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu” (2017) i „Wszystko widzę jako sztukę” (2018).

Karol Szafraniec – kulturoznawca-filmoznawca, edukator filmowy, prelegent, kurator. Absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Współpracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Szef Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KOT”. Prowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu kultury audiowizualnej – zarówno autorskie, jak i będące częścią ogólnopolskich projektów. Podwójny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2011 (Nagroda Główna, Nagroda Publiczności), nominowany do nagrody PISF 2017 w kategorii „edukacja filmowa”. Pomysłodawca i kurator interdyscyplinarnych projektów kulturalnych, m.in. „Antonisz. Interpretacje”, Festiwal Sztuk Wizualnych „Relacje”. Tworzy podcast „Audio/Wizualny”. Współautor „Elementarza polskiej kultury”.

Małgorzata Miśkowiec – kulturoznawczyni, historyk sztuki, kuratorka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (kulturoznawstwo międzynarodowe) i Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie zajmuje się projektami związanymi ze sztuką wizualną i dizajnem. W dotychczasowej pracy zajmowała się koordynacją wystaw oraz projektów międzynarodowych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi artystami, kuratorami oraz instytucjami. Współtworzyła międzynarodowy projekt targów sztuki International Art Fair Warsaw 2016. Kuratorka projektów wystawienniczych i dyskursywnych: „Antonisz. Interpretacje”, „Wzory Przyszłości”, „SILESICUM”, Festiwal Sztuk Wizualnych „Relacje”. Współautorka „Elementarza polskiej kultury”.

Magdalena Kłos-Podsiadło – wydawczyni, współzałożycielka, redaktorka prowadząca w Wytwórni. Promotorka grafików i ilustratorów polskich, których wydane w Wytwórni książki zdobywają największe krajowe i międzynarodowe nagrody. Zasiadła w jury konkursu dla ilustratorów Bologna Illustrators Exhibition, prowadziła warsztaty dla ilustratorów na zaproszenie Itabashi Art Museum w Tokio. Kuratorka wystawy dla dzieci „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” pokazywanej m.in. w warszawskiej Zachęcie.