W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Yakovem Shechterem

Spotkanie z Yakovem Shechterem
Data rozpoczęcia 2022-09-01
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4 | Galeria Biblioteki
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Wydawnictwo Poznanie Władysław Sokołowski zapraszają na spotkanie z Yakovem Shechterem i promocję książek "Biesy i demony. Powieść" oraz "Niegdyś w Galicji. Opowiadania". 

Spotkanie poprowadzą: dr Władysław Sokołowski i Ewa Hadrian

Izraelski prozaik Yakov Shechter (ur. w 1956 roku w Odessie) wszedł do literatury żydowskiej pod koniec XX wieku, zajmując bezapelacyjnie miejsce obok Szmuela Josefa Agnona i Isaaca Bashevisa Singera. Na kartach książek Shechtera bohaterowie talmudycznych dysput spotykają się z „wcieleniami” postaci Nabokova, Bunina, Umberto Eco i innych. Niekiedy tworzy to zaskakujące zderzenia, pararele i konflikty, nieznane wcześniej w literaturze żydowskiej. (…) Yakov Shechter tworzy w języku rosyjskim autentyczne żydowskie teksty, próbujące zawrzeć i wyrazić doświadczenie tradycyjnego życia żydowskiego – doświadczenie filozoficzne, a nie tylko etnograficzne i życiowe.
Shechter opublikował 25 książek. Jest osobą strzegącą tradycji, dlatego pisze ze znajomością rzeczy o ukrytej, tajemnej części żydowskiego życia religijnego. Cuda i ezoteryzm – oto, co Shechtera zajmuje. Yakow Shechter jest znakomitym gawędziarzem, niejednokrotnie odwiedzał Polskę. Wreszcie zawita i do Lublina, miasta swojej prababki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej