W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie ze Stanisławem Mikulskim

Spotkanie ze Stanisławem Mikulskim
Data rozpoczęcia 2013-09-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie literackie

Wydawnictwo Melanż i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie serdecznie zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Mikulskim połączone z promocją autobiograficznej książki aktora "Niechętnie o sobie" (opracowanie literackie książki – Paweł Oksanowicz).

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian

Stanisław Mikulski - aktor filmowy i teatralny, urodzony 1 maja 1929 roku. Po aktorskim egzaminie eksternistycznym w PWST w Krakowie występował w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1952-64), a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie grał w Teatrze Powszechnym (1964-66), Teatrze Ludowym (1966-69), a następnie w Teatrze Polskim (1969-83). W latach 1983-88 był aktorem Teatru Narodowego. W latach 1988-90 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Moskwie. W dorobku artystycznym Stanisława Mikulskiego jest ponad sto ról teatralnych i blisko siedemdziesiąt ról filmowych. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Złotej i Srebrnej Maski (otrzymanych kilkakrotnie), wyróżnień: Gwiazda Telewizji Polskiej, Ikona Polskiego Filmu.


To historia człowieka, któremu zawsze się udawało, aż udało się za bardzo. Pokazuje pierwszego polskiego celebrytę, chociaż on sam o sobie nigdy by tak nie powiedział. Został Hansem Klossem wbrew sobie i na zawsze, ale ku swojemu zadowoleniu. Czy bowiem
w aktorstwie nie liczy się przede wszystkim uznanie publiczności? Cena była ogromna – osamotnienie w tłumie, dramatyczne przeżycia osobiste w czasach największej popularności.
I niechęć środowiska aktorskiego, która wybuchła nagle. Podobnie jak jego największa życiowa miłość unosząca się jak dobry duch nad tą historią.
Ambasador polskiej kultury za granicą, całowany po rękach, nadal czynny aktor…
Ze wszystkich przygód wyszedł zwycięsko, jak większość postaci, które zagrał. A że niechętnie opowiada o sobie?
Tym bardziej warto sięgnąć po tę lekturę.