W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Stanisława Celińska, Mateusz Nowak | Wieczne Czytanie

Stanisława Celińska, Mateusz Nowak | Wieczne Czytanie
Data rozpoczęcia 2021-06-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

25. (jubileuszowe!) spotkanie literackie w ramach cyklu „Wieczne Czytanie”, w Roku Cypriana Kamila Norwida w 200. i Tadeusza Różewicza w 100. rocznice urodzin.

Fragmenty tekstów oraz wybrane wiersze poetów przeczytają Stanisława Celińska i Mateusz Nowak.

Transmisja czytania, online, w czasie rzeczywistym do oglądania facebook.com/ddkweglin.pl Wydarzenie nie będzie tłumaczone symultanicznie na PJM. Zostanie dograne po zarejestrowaniu wydarzenia. Materiał video z PJM będzie dostępny na naszej stronie internetowej oraz FB.

Stanisława Celińska – wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Grała u Jerzego Antczaka, Stanisława Barei, Andrzeja Wajdy, Jerzego Stuhra, Krzysztofa Warlikowskiego i in.. Laureatka najbardziej prestiżowych odznaczeń, nagród i wyróżnień w dziedzinie kultury i sztuki teatralnej. W 1984 odbyła się premiera monodramu De „Profundis” w reż. Bohdana Cybulskiego, na podstawie biblijnej opowieści o Hiobie (w tłumaczeniu Czesława Miłosza) i Trenów Jana Kochanowskiego. Po wznowieniu spektaklu (po kilkunastoletniej przerwie, już pod tytułem Księga Hioba) Aktorka zagrała go, w 2011 – w pierwszym sezonie działalności DDK, w Kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, sąsiadującym z dedekiem. Była to pierwsza prezentacja tego monodramu w Lublinie. Treny Jana Kochanowskiego Stanisława Celińska „przywiozła” na Węglin jeszcze dwukrotnie. W 2013 w ramach repertuaru spotkania w ramach cyklu „Spis Treści” oraz rok później, jako część scenariusza monodramu „Nie porzucaj nadzieję. Celińska śpiewa Kochanowskiego”. Tym razem zagrała go na zakończenie sezonu 2013/2014, późnym wieczorem, na parkingu za DDK. Oba monodramu prezentowane były w ramach dobrze znanego węglińskiej publiczności cyklu „T1A”.
W roku 10-lecia DDK udało się ją ponownie zaprosić do DDKu. Ponownie, z równie trudnym repertuarem. Tym razem do jego wspólnego wykonania – czytania i powiedzenia – zaprosiła Mateusza Nowaka, monodramistę i recytatora amatora, laureata wielu nagród, odznaczeń, wyróżnień i laurów za swą twórczość artystyczną. Swoje monodramy prezentował ponad 250 razy, w tym w 19 krajach na 4 kontynentach.

Podczas spotkania zabrzmią fragmenty „Promethidiona” Cypriana Kamila Norwida, tekstów „Kup kota w worku”, „Nowa Szkoła Filozoficzna” i „Trelemorele” Tadeusza Różewicza oraz wybrane wiersze obu poetów.

Przyjaźń Stanisławy Celińskiej z DDK „Węglin” to nie tylko wspólnota zainteresowań literackich i teatralnych. To również więź zacieśniana troską o ciało. Miłym wspomnieniem jest to, że po jednym z wyczerpujących występów na scenie Węglina, wzmocnieniem przed powrotem do domu, były dla Aktorki kołduny, przygotowane i przyniesione specjalne przez jedną z mieszkanek dzielnicy. Tym bardziej cieszymy się na ponowne spotkanie.