W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Staropolskie planszówki. Dawne gry w Piwnicy pod Fortuną

Staropolskie planszówki. Dawne gry w Piwnicy pod Fortuną
Data rozpoczęcia 2023-01-16
Data zakończenia 2023-01-27
Miejsce Piwnica pod Fortuną, ul Rynek 8
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Gąska, Tryktrak, Mariasz czy Chapanka to nazwy gier planszowych oraz karcianych, które dawniej umilały czas naszym przodkom. Dziś możemy zagrać w nie w niepowtarzalnej atmosferze staromiejskich malowideł ściennych. Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na ferie zimowe ze staropolskimi grami w Piwnicy pod Fortuną.

Staropolskie gry i zabawy

W języku staropolskim igra oznaczała zabawę i rozrywkę. Wincenty Kadłubek pisał, że dzieci grają ze sobą w cet i w liszkę i jeżdżą na długim kiju. W statucie wiślickim Kazimierza Wielkiego napisano, że dozwolone są gry, które służą: „aby czas zszedł dla rozrywki i ćwiczenia się“. Najpowszechniejszą grą wieków średnich w całej Europie były kości i gałki. Gra w szachy była znana od czasów dynastii Piastów. Karty przybyły do Polski w wieku XV z Niemiec. W okresie baroku popularne były: śpiew, muzyka, tańce i teatr. Czas spędzano też na świeżym powietrzu podczas jazdy konnej czy polowań. Niezwykle popularne podczas spotkań towarzyskich były również gry słowne i zagadki.

Ferie w Piwnicy pod Fortuną

Podczas zajęć w Piwnicy pod Fortuną uczestnicy dowiedzą się, jak spędzano czas wolny w okresie staropolskim. Jakie były wtedy popularne gry słowne i planszowe. Jak wyglądała talia kart staropolskich i dlaczego zamiast damy znajdował się w niej wyżnik. Będą mieli także okazję, by zagrać w kilka ówcześnie znanych gier planszowych i karcianych takich jak: Jasyr, Faraon, Mariasz czy Chapanka.

Zajęcia  podzielone są na trzy części. Rozpoczynają się krótkim wstępem dotyczącym sposobów spędzania czasu wolnego w czasach staropolskich oraz kilkoma grami słownymi dla wszystkich uczestników. Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na trzy mniejsze zespoły – każdy zespół dostanie do rozegrania gry planszowe oraz karciane.

Organizatorzy zapraszają dzieci od 10. roku życia, młodzież i dorosłych. Zajęcia będą odbywać się przez całe ferie od poniedziałku do piątku w Piwnicy pod Fortuną. Bilety dostępne w Punkcie Informacji Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" ul. Grodzka 21 w godz. 9.30 – 16.30. Rezerwacje dla grup zorganizowanych: 

Termin: ferie zimowe od 16 do 27 stycznia 2023 roku (od poniedziałku do piątku) godzina 10:00
Miejsce: Piwnica pod Fortuną, ul Rynek 8, Lublin