W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Struktura i funkcjonowanie Judenratu w Lublinie (1940-1942)” wykład mgr Jakuba Chmielewskiego

"Struktura i funkcjonowanie Judenratu w Lublinie (1940-1942)” wykład mgr Jakuba Chmielewskiego
Data rozpoczęcia 2015-11-18
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Sala Czarna, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Organizator Teatr NN we współpracy z Collegium Artium
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN” i Collegium Artium zapraszają na wykład mgr Jakuba Chmielewskiego "Struktura i funkcjonowanie Judenratu w Lublinie (1940-1942)”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wykładów laureatów Stypendium im. Hieronima Łopacińskiego dla badaczy dziedzictwa kulturowego Lublina.

 

Jakub Chmielewski - doktorant na Wydziale Politologii UMCS, brał udział w projekcie badawczym realizowanym przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” pt. „Kalendarium Zagłady Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie”, obecnie współpracuje przy realizacji projektu "Lublin. 43 tysiące". Autor artykułów naukowych poświęconych tematyce Zagłady, prelegent w ramach seminariów naukowych w Żydowskim Instytucie Historycznym

 

Tytuł projektu realizowanego w ramach Stypendium im. H. Łopacińskiego:

Rada Żydowska w Lublinie jako przykład quasi-samorządu żydowskiego w latach 1940-1942.
 

W projekcie badawczym zostanie poddane analizie funkcjonowanie instytucji Judenratu podczas okupacji niemieckiej na przykładzie Lublina. Przedmiot badań zostanie opisany w kategoriach triady – uwzględniającej przyczyny jego powstania, funkcjonowania i skutki działania. Deskrypcji zostanie poddana struktura lubelskiego Judenratu jako organu administracji quasi-samorządu od momentu wybuchu wojny, aż do likwidacji getta na Majdanie tatarskim. Tym samym zostaną nakreślone relacje wewnątrz instytucjonalne. Judenrat nie był instytucja oderwaną od rzeczywistości, a więc konieczne będzie umieszczenie go w konkretnych realiach, dla których tło stanowić będzie kondycja społeczności żydowskiej w trakcie okupacji oraz getto będące specyficznym rejonem zamieszkania.Ważnym aspektem funkcjonowania instytucji było włączenie jej struktur w proces likwidacji lubelskich gett, co stanowiło zamierzony element w mechanizmie polityki niemieckiej względem ludności żydowskie.

 

Spotkanie zorganizowane przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN we współpracy z Collegium Artium rozpocznie cykl trzech wykładów laureatów stypendium im. Hieronima Łopacińskiego adresowanego do naukowców zajmujących się dziedzictwem kulturowym Lublina.
Konkurs stypendialny jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin.


Wydarzenie niedostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej