W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Studenckie spotkania z Tradycją

Studenckie spotkania z Tradycją
Data rozpoczęcia 2009-04-02
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Akcja

Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? - Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc. (Mitologia Huculska)*

Tak o to Huculi tłumaczą potrzebę pisania pisanek. Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu. Tradycje Wielkopostne i Wielkanocne, palmy i pisanki Lubelszczyzny staną się kanwą kwietniowego Spotkania z Tradycją.
W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów zdobienia jaj. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa - polegająca na "pisaniu" wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku. Palma to kolejny, nieodłączny atrybut świąt Wielkanocnych. Miała za zadanie strzec domostwa i mieszkańców przed pożarem lub chorobą. Najczęściej wykonywana była z trzciny i wierzbowych bazi, święcona w Niedzielę Palmową.
W trakcie kwietniowego spotkania uczestnicy będą mogli poznać tradycyjne metody pisania pisanek, oraz wykonywania palm wielkanocnych. Będzie to też okazja do wysłuchania unikatowych w regionie pieśni wielkopostnych, w wykonaniu zespołu obrzędowego z Górki Kockiej.
Zespół obrzędowy z Górki Kockiej działa od 1995 roku przy Domu kultury w Kocku. Wielokrotny uczestnik oraz laureat przeglądów i konkursów ( Kazimierz nad Wisłą, Tarnogród). Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują widowiska obrzędowe. Podczas spotkania członkowie zespołu opowiedzą o dawnych zwyczajach związanych z okresem wielkanocnych oraz zaprezentują repertuar tradycyjnych pieśni związanych z tym okresem. Każdy uczestnik spotkania będzie mógł wypróbować swych sił w wiciu tradycyjnych palm i zdobieniu pisanek .
Studenckie Spotkania z Tradycją to kontynuacja zainicjowanych w 2008 roku cyklu wydarzeń opartych na tradycyjnym roku obrzędowym Lubelszczyzny. Inspiracją do zorganizowania tego typu spotkania stała się idea zaprezentowania wątków kultury tradycyjnej szerokiemu gronu odbiorców. Umożliwienie żywego kontaktu z twórcami ludowymi, a także czynne włączenie się w działanie – poprzez uczestnictwo w warsztatach rękodzieła. Jest to kolejne przedsięwzięcie lubelskiego środowiska folkowego.

Organizacja spotkania zajmują się studenci UMCS – działający w ramach Orkiestry św. Mikołaja, Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS Chatka Żaka oraz kołach naukowych – etnologów i folklorystów, kulturoznawców UMCS.

Można zabrać ze sobą własne jajko do pomalowania. Wstęp wolny

Kontakt do organizatorów – Monika Koziołek – 660566803, koziołek_m@o2.pl

*Fragment opowieści pochodzi z monografii "Huculszczyzna" Władysława Szuchiewicza. Zostały opracowane przez Urszulę Kalitę i Bogdana Brachę oraz wydane nakładem Oficyny Wydawniczej Orkiestry św. Mikołaja p.t. "Mitologia Huculska” w 1992 r.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej