W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Studenckie Spotkania z Tradycją "Gody"

Data rozpoczęcia 2008-12-14
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spotkanie

„Kolęda, kolęda. Na szczęście, na zdrowie..."

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Studenckich Spotkań z Tradycją". „Gody" to propozycja wysłuchania tradycyjnych kolęd, twórczego włączenia się w warsztaty wykonywania zabawek i ozdób choinkowych. O tradycjach okresu Bożonarodzeniowego i kolędowaniu opowie Profesor Jerzy Bartmiński - wybitny znawca kultury tradycyjnej, etnolingwista i folklorysta. Spotkanie grudniowe będzie też okazją do podsumowania projektu rozpoczętego w 2008 roku.Gody to staropolska nazwa dla okresu świąt Bożego Narodzenia i aż do trzech Króli. Nieodłącznym atrybutem tego czasu stała się kolęda. Zwyczaj kolędowania przywędrował do Polski przez Bałkany i Ruś. „Kolęda" w znaczeniu obecnym pojawiła się w XVI w. w pieśniach religijnych. Kolęda jako termin pochodzi z języka łacińskiego - ‘calendae' oznaczając początek każdego miesiąca i roku (kalendarz juliański). Może oznaczać zarówno pieśń jak i podarek. To niezwykły dar słowa przepełniający obrzędowość doroczną a w szczególności czas okres zimowy który przed nami, i to najszersze znaczenie ogarniające to pojęcie. Różnorodność znaczenia kolędy i form kolędowania występuje na terenie całej Europy. W tworzeniu kolęd tradycyjnych w znacznej mierze uczestniczył sam lud, przez co występują w nich elementy zarówno świeckie jak i religijne. Najstarszą formą kolędowania są kolędy życzące. Kolędy życzące dzielą się na gospodarskie, panieńskie oraz kawalerskie. Widowiska kolędnicze w swych podstawowych formach to zarówno formy już archaiczne - wprowadzanie żywych zwierząt do domu jak i kolędowanie z tzw. „maszkarami"- imitacjami żywych stworzeń. Kolędowaniu towarzyszyły tez różnego rodzaju atrybuty oraz formy teatralizowane takie jak powszechnie znane Herody.

Organizowane od początku 2008 roku „Studenckie spotkania z Tradycją" to cykl imprez przewidziany tak, aby najpełniej oddawał specyfikę tradycyjnego roku obrzędowego. To wyjątkowa okazja do spotkania z autentycznymi twórcami ludowymi, muzykami i śpiewakami, okazja do uczestnictwa w warsztatach i prelekcjach tematycznych. Uczestnicy mają niejednokrotnie szansę unikatowego kontaktu z tradycyjna kulturą ludową. Jest to kolejne przedsięwzięcie lubelskiego środowiska folkowego, skierowane nie tylko do studentów, ale do wszystkich zainteresowanych włączeniem się w twórcze działanie.Organizacją spotkań zajmują się studenci UMCS - działający w ramach Orkiestry św. Mikołaja, Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego oraz kołach naukowych - etnologów i folklorystów, kulturoznawców, etnolingwistów UMCS.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne