W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Studenckie Spotkania z Tradycją – Zaduszki

Data rozpoczęcia 2008-11-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Koncert

Koncert radycyjnych pieśni pogrzebowych w wykonaniu zespołów śpiewaczych z Woli Chomejowej i Krasewa. O pieśniach, obrzędach pogrzebowych i zaduszkowych opowie prof. Jan Adamowski – wybitny znawca kultury tradycyjnej, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS.
Obrzędy kierowane do dusz zmarłych od najdawniejszych czasów miały być wyrazem szacunku, pamięci lub też zapewnienia sobie ich opieki i wsparcia. Związane z tym praktyki należały do najistotniejszych elementów kulturowych i znalazły swą kontynuację w obrzędowości dorocznej i jej elementach zaduszkowych. W kościele katolickim tradycja Zaduszek a także dzień Wszystkich Świętych wprowadzone zostały jako alternatywa dla „pogańskich” obrządków czczących dusze zmarłych.
Organizowane od początku 2008 roku „Studenckie spotkania z Tradycją” to cykl imprez przewidziany tak, aby najpełniej oddawał specyfikę tradycyjnego roku obrzędowego.
Organizacją spotkań zajmują się studenci UMCS – działający w ramach Orkiestry św. Mikołaja, Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego oraz kołach naukowych – etnologów i folklorystów, kulturoznawców, etnolingwistów UMCS.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne