W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Suka biłgorajska – Kapela Butrynów | Koncert z cyklu „Muzyczna podróż w czasie”

Suka biłgorajska – Kapela Butrynów | Koncert z cyklu „Muzyczna podróż w czasie”
Data rozpoczęcia 2017-04-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” , ul. Judyma 2A
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Muzyczną wiosnę w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” przywitamy koncertem, w którym główną rolę odegra suka biłgorajska. Instrument, na którym grano muzykę ludową funkcjonował prawdopodobnie w okolicach Biłgoraja i Janowa Lubelskiego w XIX wieku. Od tego czasu, nie zachował się żaden egzemplarz tego instrumentu. Rekonstrukcji dokonał Zbigniew Butryn oraz Andrzej Kuczkowski na podstawie akwareli Wojciecha Gersona z 1895 roku, przedstawiającej Sukę z Kocudzy. Suka jest instrumentem o unikatowej konstrukcji, ale uniwersalnym brzmieniu, dlatego też była stosowana jako akompaniament do śpiewu.

Kapela Butrynów jest rodzinnym zespołem, który kontynuuje muzyczne tradycje regionu lubelskiego, a w szczególności Roztocza Zachodniego. Zbigniew Butryn podjął się rekonstrukcji suki, a w związku z tym, wraz z powstałą Szkołą Suki Biłgorajskiej, podejmuje próby ożywienia tego instrumentu i wprowadzenia go na nowo do praktyki muzycznej. Wraz z synem – Krzysztofem oraz jego żoną – Martą wykonają kołysanki, ludowe ballady, pieśni sieroce, tańce, a także kolędy. Kapela Butrynów w 2012 roku wydała płytę pt. „Na rozstajnych drogach”, która jest owocem dotychczasowych poszukiwań i współpracy z muzykantami i śpiewakami regionu. W związku z jubileuszem 700-lecia Miasta Lublin postanowiliśmy zaprezentować Państwu unikalność instrumentu, jakim jest, pochodząca z Lubelszczyzny, suka biłgorajska.

„Muzyczna podróż w czasie” jest cyklem objętym honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina.

O cyklu: Muzyczna Podróż w czasie to cykl koncertów, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok – od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej