W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Świat utracony. Żydzi polscy" - premiera albumu fotograficznego

"Świat utracony. Żydzi polscy" - premiera albumu fotograficznego
Data rozpoczęcia 2015-12-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Sala Czarna. ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Premiera albumu fotograficznego „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939” przygotowanego przez lubelskie wydawnictwo Boni Libri i Żydowski Instytut Historyczny.

Wydawcy o albumie:

Publikacja jest panoramą życia polskich Żydów w Polsce między dwiema wojnami. Pomysł wydania albumu wyrósł z przekonania, że historia polskich Żydów jest wielkim i fascynującym tematem, który cały czas jest obszarem mało znanym współczesnemu czytelnikowi.

Album posiada podział tematyczny. Wyodrębniono osiem części, o następujących tytułach:

1. Miasto, miasteczko, wieś

2. Życie codzienne i praca

3. Wiara i życie

4. W społeczeństwie

5. Antysemityzm

6. W świecie polityki

7. Emigracja

8. Nauka i kultura.

Zależy nam, aby album był ważną publikacją. Postawiliśmy sobie, kilka celów, które chcielibyśmy osiągnąć:

  • Ukazanie bogactwa życia religijnego, kulturalnego i politycznego;
  • Wkład Żydów w tworzenie wielkiej polskiej historii, ich doniosła rola w rozwoju cywilizacyjnym (kultura, życie gospodarcze, nauka) na przestrzeni wieków;
  • Obraz życia codziennego, stroju, domu, stylu życia;
  • Ukazanie uniwersalnego wymiaru ludzkiego losu: radości, cierpienia, wspólnoty z innymi ludźmi;
  • Pokazanie Polski jako drugiej ojczyzny, miejsca szczególnego w historii Żydów i uzmysłowienie ogromu straty, jaką była zagłada przez Niemców społeczności żydowskiej;
  • Zmierzenie się z uproszczeniami i stereotypami na temat Żydów;

W albumie zgromadziliśmy bogaty materiał fotograficzny, zdjęcia wybitnych fotografów (Kacyzne, Dorys, Zajczyk, Poddębski, Aleksandrowicz), jak i autorów anonimowych. Wykorzystaliśmy w sumie ponad 460 zdjęć pochodzących z archiwów prywatnych i publicznych w Polsce i na świecie.

W albumie znajdą się zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Osrodka Brama Grodzka TNN, Instytutu Sztuki PAN, muzeów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, a także bibliotek uniwersyteckich i publicznych. Wśród instytucji zagranicznych wymienić należy YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz Ghetto Fighter’s House Museum. 

Fotografie opatrzone zostały interesującym komentarzem historycznym pozwalającym lepiej zrozumieć kontekst zdjęć. Zależało nam, aby był to komentarz, który także cudzoziemcom pozwoli poznać historię Polski i zrozumieć rolę, jaką odegrali w niej Żydzi. Album będzie wydany w formacie 240-310 mm, w objętości 392 stron, w oprawie szytej i klejonej, w pięciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej). Prace nad publikacją trwały od 2010 roku. Autorami albumu są prof. Konrad Zieliński i Leszek Dulik. Publikacja powstaje we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie, który jest współwydawcą albumu.