W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa" Teatr KTO / Kraków

„Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa" Teatr KTO / Kraków
Data rozpoczęcia 2016-02-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I - 30 zł, II - 20 zł, III - 10 zł
Kategoria Spektakl

Publiczność Teatru Starego jako pierwsza weźmie udział w scenicznym maratonie KTO, na który składają się sztuki: "Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna", "Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa" oraz "Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna".
Teatr zagra wszystkie części tryptyku tego samego popołudnia i wieczoru, jedno po drugim. Co zrobić, żeby absurd stał się jeszcze bardziej absurdalny a komizm śmieszny? Zagęścić go, nadużyć, przedawkować. 

Informacje i bilety dostępne są na stronie:
27.02 16:00
"Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna"
27.02 20:00
"Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna"

"Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa" 
tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
muzyka: Jerzy Zając
występują: Jacek Buczyński, Norbert Burkowski, Paweł Rybak, Maciej Słota

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Komedia “Święci tego tygodnia” to historia człowieka, który „zatrzasnął” się w swoim życiu i usilnie próbuje znaleźć na tę przypadłość receptę. To humorystyczna próba opowiedzenia życia. Jeżeli jest jeszcze ktoś, kto po obejrzeniu “Atramentu dla leworęcznych” ma wątpliwości, jak naprawdę wygląda świat, w którym żyje, to najwyższy czas to zmienić. 

Teatr KTO kojarzy się raczej z wielkimi widowiskami plenerowymi. Mało kto wie, że od kilku lat mają w repertuarze zwariowane spektakle komediowe według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Niedźwiedzkiego, założyciela grupy kabaretowej "Chatelet". Te trzy kameralne, grane w czteroosobowym składzie aktorskim przedstawienia tworzą tryptyk – ale nie fabularny czy tematyczny, tylko formalny: po prostu zastosowana w nich konwencja deformowania świata jest zawsze taka sama. Nazwijmy ją pure-nonsense, surrealizmem, nie zapominajmy o tradycji ruchu da-da. Niedźwiedzki i jego aktorzy nie ukrywają swoich kabaretowych korzeni, patronuje im Latający Cyrk Monty Pythona, pełnymi garściami czerpią z tradycji Zielonej Gęsi. Ale jest w tych skeczach i najlepszy, wczesny Mrożek i “Łysa śpiewaczka” Ionesco. 
W “Atramencie dla leworęcznych” do kapelusznika przychodzi niezadowolony klient z reklamacją kapelusza. Kapelusz jest popsuty, bo ludzie nie chcą wrzucać do niego monet, tylko papierki i guziki. I jak tu zarabiać na życie? Przenieśmy się do restauracji: a będziemy świadkami uciesznej rozmowy konsumenta i kelnera na temat przedmiotów, które można wyłowić z zupy. 
Z kolei w “Świętych tego tygodnia” bohater siedzi zamknięty w łazience. Zatrzasnął się, oj niedobrze - w pokoju za sceną chciał obejrzeć ważny mecz, a tu taki kłopot. Naprzeciw niego siedzi Pan z propozycją umowy. Orientujemy się, że wcale nie chodzi o sprzedaż mieszkania z łazienką lub bez. Podpis jest zgodą na nadanie rzeczywistości jakiejś formy, a bohaterowi tożsamości. Ale pan Niewiaromski nie chce podpisać. Poza stolikiem i kilkoma krzesłami, które wniosą aktorzy, nie doczekamy się żadnej scenografii. Żadnej wizualnej aluzji do łazienki, w której ponoć toczy się akcja. Pusta przestrzeń. Niby nie ma na niej nic, albo jednak jest bardzo dużo niczego. W niewidzialnym labiryncie krąży czterech aktorów w marynarkach. Wchodzą, wychodzą, przerywają sobie i znów kontynuują rozmowy. Łazienka "nie zna granic ni kordonów", rozrasta się do rozmiarów monstrualnego gmachu, stając się nieprzebytym borem możliwości, miejsc i sytuacji, czymś w rodzaju monty pythonowskiego Ministerstwa Załatwiania Spraw Całkowicie Niepotrzebnych, czy Instytutu Ustawiania Jednych Rzeczy na Drugich Rzeczach. Reżyser i scenarzysta kapitalnie prowadzi absurdalne skojarzenia debatujących bohaterów, pamięta o nawrotach kluczowych słów i motywów. Buduje swój teatr z konsekwentnego tasowania kilku elementów. Mnożenia paradoksów, płukania czarnego humoru, żartu trzymanego na wodzy i spuszczanego ze smyczy.

Bilety: I - 30 zł, II - 20 zł, III - 10 zł
Istnieje możliwość kupienia biletów w karnecie na 3 spektakle. Cena karnetu w poszczególnych strefach wynosi:I - 60 zł, II - 39 zł, III - 21 zł. Karnety można wykupić tylko w kasie teatru. Przy zakupie karnetu brak możliwości zwrotu biletów na pojedyncze spektakle.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej