W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Syndrom tułacza" - Spotkanie autorskie Jerzy B. Sprawka

"Syndrom tułacza" - Spotkanie autorskie Jerzy B. Sprawka
Data rozpoczęcia 2015-11-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Sztuki Domu Kultury LSM w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
Organizator Dom Kultury LSM w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Jakikolwiek temat społeczny podejmuje Sprawka, zawsze go konfrontuje z postawą samego Sienkiewicza lub bohaterów jego bogatej twórczości.

Jerzy Bolesław Sprawka -­ poeta, prozaik, eseista. Ur. w Lublinie w 1941 roku. Debiut prasowy: luty 1960 ..Kultura i Życie"nr 7 380). Debiut książkowy: Antologia poezji miłosnej; „Gdzie jabłonie słodkopienne", Lublin 1980.


Książka, którą Państwo biorą do ręki i zaczną czytać, to po części zbiór esejów, skupionych głównie wokół twórczości Henryka Sienkiewicza, po części zaś szkiców krytyczno­literackich. Oba te rodzaje epiki łączy kilka elementów. Na pierwszy plan wysuwa się element patriotyczny, przewijający się przez większość tekstów. Tu trzeba zauważyć, że autor odważnie wyrzuca społeczeństwu brak poczucia szczególnych więzi z ojczyzną, z jej życiem codziennym. Krytycznie, aczkolwiek nie personalnie, odnosi się do polityków i celebrytów z lekceważeniem traktujących polskie aktualne problemy. Odnosi się też do dziewiętnastowiecznych powstań narodowych i ofiary złożonej w imię tzw. wyższych celów. Poruszając się swobodnie po różnych, mniej znanych nowelach i opowiadaniach Henryka Sienkiewicza, ukazuje dramat tej części szlachty, która w imię wyższych wartości próbuje modernizować rolnictwo wbrew temu segmentowi ziemiaństwa, któ­ ry obojętnie odnosi się zarówno do tradycji narodowych, jak i nowatorów oraz sprzedawców ziemi niemieckim kolonistom. (...) Jakikolwiek temat społeczny podejmuje Sprawka, zawsze go konfrontuje z postawą samego Sienkiewicza lub bohaterów jego bogatej twórczości. Przykładem może być polemiczny szkic pt. Cynizm czy naiwność? Ta niewymuszona skłonność do przeciwstawiania wartości i idei aż zastanawia. Dzieci oswajane są z przemocą ­ pisze Sprawka. Sceny pościgów, gwałtownej śmierci zadawanej niewinnym słabeuszom przez sympatycznie wyglądających tłuścioszków, znaleźć można nie tylko na specjalnych kanałach, np. „Cartoon Network", ale także nadawane są przez darmowe serwery w olbrzymiej masie gier komputerowych. W blasku nieustannie migających lampek, przy dźwięku krótkich melodyjek rozgrywa się krwawa wojna. Ubolewając nad zanikiem czytelnictwa, idzie pod prąd zakorzenionym już wśród młodych trendom, z których część przynajmniej gotów jest nazwać jeśli nie antynarodowymi, to przynajmniej anty kuturowy mi. Wprawdzie nie używa tych terminów, lecz wymowa jego tekstu jest oczywista. (...) - dr Marian Janusz Kawałko 
 

Pliki do pobrania:

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej