W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tajemnice dawnej fotografii - Portrety na szkle autorstwa Marcina Studzińskiego

Tajemnice dawnej fotografii - Portrety na szkle autorstwa Marcina Studzińskiego
Data rozpoczęcia 2013-08-18
Godzina rozpoczęcia 12:00
Kategoria Jarmark

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego (w godz. 12.00-18.00) fotograf, artysta Marcin Sudziński będzie wykonywał fotografie, posługując się techniką mokrej płyty kolodionowej.

Technika wynaleziona w 1851r. (F. S. Archer, G. Le Gray) polega na sporządzeniu własnej emulsji na bazie roztworu nitrocelulozy w alkoholu i eterze z dodatkiem soli srebra, pokryciem nią szklanej płyty, naświetleniem i wywołaniem zanim emulsja wyschnie. Fotografia wykonana na przeźroczystym szkle ma właściwości jednocześnie negatywu i pozytywu.

Fotografia wykonana na czarnym szkle znana jest jako ambrotyp i jest egzemplarzem unikatowym. Wysuszona i zawerniksowana staje się pięknym, oryginalnym i bardzo trwałym przedmiotem.

Fotograf posługiwać się będzie przenośnym warsztatem, co pozwoli dodatkowo na przyglądanie się całemu procesowi powstawania fotografii.