W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teatr im. Łesia Kurbasa, Marek Przeklęty albo Wschodnia Legenda - spektakl

Teatr im. Łesia Kurbasa, Marek Przeklęty albo Wschodnia Legenda - spektakl
Data rozpoczęcia 2009-04-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Teatr imienia Łesia Kurbasa został założony w 1988 roku przez grupę młodych aktorów, pracujących pod kierownictwem Wołodymyra Kuczyńskiego. Od samego początku swojego istnienia zespół wyróżniał się wybitnym i niepowtarzalnym repertuarem. Powszechne uznanie zyskały m. in. jego adaptacje sceniczne dzieł bardzo ważnych dla ukraińskiej i europejskiej tradycji: dialogi filozoficzne Hryhorija Skoworody „Wdzięczny Erodij” i „Narkis”; „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego (spektakle „Sny”, „Zabawy dla Faustusa”); „Uczta” Platona (spektakle „Chwała Erosowi” oraz „Silenius Alcibiadis”); wiersze Wasyla Stusa (poemat dramatyczny „Marko Przeklęty lub Legenda Wschodnia”). Teatr imienia Łesia Kurbasa jest również wyjątkowym centrum metody teatralnej, który opracował i opanował metody treningu aktorskiej psychofizyki, plastyki, głosu. Teatr zrealizował szereg wspólnych projektów z Workcenter of Jerzy Grotowski (Włochy), Szkołą Sztuki Dramatycznej Anatolija Wasiljewa (Rosja), Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice (Polska), Saratoga Civic Centre Theatre (USA). W 2006 roku Teatr im. Łesia Kurbasa otrzymał najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury – Państwową Nagrodę im. T. Szewczenki, a w 2007 roku uzyskał status teatru akademickiego.

„Marko Przeklęty lub Legenda Wschodnia. Symfonia dramatyczna na podstawie wierszy Wasyla Stusa”

Reżyser – Wołodymyr Kuczyński
Scenografia – Natalia Szymin
Oprawa muzyczna – Natalia Połowynka

Występują:
Zwariowana Hala – Marija Kopytczak
Marko Przeklęty – Ołeh Stefan
Mamaj – Adrij Wodyczew
Mankurt – Wołodymyr Kuczyński

Ten spektakl jest modlitwą. W „Marku Przeklętym” teatr jawi się nam, jeśli można tak powiedzieć, ekologicznie czysto, bez jakichkolwiek technologicznych elektronicznych zamienników i modnych dodatków, bez zaangażowania społecznego. Jest on wyrazicielem egzystencjalnego przeżycia człowieka, jego najgłębszych uczuć i stanów, czyli podstawowych zasad bytu.
S. Wesełka

Poezja, która leży u podstaw spektaklu, jest poezją z dużej litery. Zanurzając się za pośrednictwem poezji Stusa w dawnych obrazach-tematach ukraińskich legend, teatr odsłania przede wszystkim poetę-filozofa, poetę-twórcę formy, poetę-wieszcza, Poetę. To jest spektakl „niedramaturgiczny”, nie jest on sztuką sceniczną w zwykłym tego słowa rozumieniu, lecz tekstem filozoficznym. Taka dramaturgia jest możliwa w teatrze, gdzie aktorzy nie żonglują replikami tak po prostu, lecz istnieją wewnątrz tekstu, razem z nim i przez niego tworzą przedstawienie.
K. Slipczenko

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej