W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teatr Jednego Aktora prezentuje spektakl: "ERFT"

Teatr Jednego Aktora prezentuje spektakl: "ERFT"
Data rozpoczęcia 2011-12-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

Scenariusz, realizacja, video, performance: Ludomir Franczak
Muzyka: Marcin Dymiter (emiter)

Opis:
Projekt ERFT dotyczy wojennych losów mojej Babci - Józefy Wandy Kraus (wcześniej Franczak), z domu Filipczakówny. Babcia przed wojną, wraz ze swoją rodziną mieszkała w Dolinie i w Kałuszu pod Lwowem. Całość́ projektu opiera się̨ na tajemnicy rodzinnej, którą Babcia powierzyła mojemu ojcu. Według niej moim biologicznym dziadkiem jest węgierski lekarz o nazwisku ERFT. Poszukiwania rozpocząłem w Polsce od rozmów z ojcem, oraz ciocią Bożeną̨, która (mając 5 lat) towarzyszyła mojej Babci. Następnym etapem były Węgry i próba dotarcia do rodziny, bądź́ samego dziadka. W trakcie swoich działań́ nagrywałem wszystko kamerą video, oraz gromadziłem wszelkie dokumenty (listy, maile, fotografie itd.), które stały się̨ podstawą ostatecznej prezentacji. Efektem projektu jest multimedialny spektakl, w którym pomieszane zostały media dźwiękowe, teatralne, wizualne i historyczne. Opowiada on historię Wandy i Bożeny. Historię budującą̨ tożsamość́ rodzinną, ale i narodową. Opowiada o wojnie i jej wpływie na nasze losy, nie poprzez żołnierzy przesuwających się̨ po mapie Europy, ale osobistą historię mojej babci i jej córki.

Jednocześnie interesuje mnie sam proces „pamiętania”. Chcę się̨ dowiedzieć́, jak historyczne fakty są zapamiętywane i modyfikowane w atmosferze sekretu rodzinnego - szeptanego po kątach. Historia mojej babci jest jedną z wielu historii wojennych - jednocześnie jest historią mojej rodziny, wiąże się̨ z jej tożsamością̨. Ostateczny performance ma też przedstawić́ niejednoznaczność́ jej narracji - to w jaki sposób jest ona zmodyfikowana (mój stryj np. twierdzi, że doktor był baronem...). Ujawniać́ w jaki sposób powstaje legenda i jaki ma ona wpływ na nasze życie. Suplementem do spektaklu jest książka ERFT, która łączy w sobie literaturę z grafiką, będąc artystyczną publikacją z pogranicza pamiętnika, oraz bajki.

Spektakl ERFT jest laureatem festiwalu SPOTKANIA 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu: Fundacji Wyszehradzkiej, Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miejskiej Słupsk; z pomocą Galerii IMPEX (Budapeszt), oraz Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

wstęp wolny