W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Teatr: "Moja Bośnia"
Data rozpoczęcia 2015-03-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spektakl

Koprodukcja Fundacji Teatr Nie-Taki z Wrocławia oraz Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy

Bilety: I – 40 zł, II – 30 zł, III – 20 zł, stojące – 15zł (miejsca stojące dostępne tylko w kasie teatru lub przez rezerwację telefoniczną)

Opowieści o małych ojczyznach to teatralna specjalność Jacka Głomba. Łemko, Ballada o Zakaczawiu, Żużel, Zabijanie Gomułki, Orkiestra pokazywały zamknięte społeczności w chwili przesilenia, kiedy jedna rzeczywistość musiała ustąpić miejsca innej. Dla reżysera najważniejsze były jednak międzyludzkie więzi, które pozwalały ocaleć bohaterom, nadawały sens ich życiu.

W swoim najnowszym spektaklu Głomb relacjonuje dzieje polskich osadników z Galicji, którzy u schyłku XIX wieku wyjechali do Jugosławii, przetrwali dwie wojny i wrócili z bałkańskiego koła w okolice dolnośląskiego Bolesławca. Ich potomkowie żyją tam do dziś, kultywują bośniackie tradycje, tęsknią do tamtych krajobrazów. Jakby mieli dwie ojczyzny, jakby cały czas stali w rozkroku. Głomb stawia na dobroduszny komizm, Historia przegląda się w jednostkowych biografiach, detalach, zapamiętanych fragmentach przeszłości.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej