W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teatr: "Rzecz o banalności miłości"

Teatr: "Rzecz o banalności miłości"
Data rozpoczęcia 2015-02-21
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spektakl

Bilety: I – 70 zł, II – 50 zł, III – 30 zł, stojące -15 zł (miejsca stojące dostępne tylko w kasie teatru lub przez rezerwację telefoniczną)

Kogo naprawdę kochają filozofowie? – można zapytać po obejrzeniu Rzeczy o banalności miłości” Savyon Liebrecht, spektaklu w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Tytuł to oczywiście igraszka słowna na temat rozprawy Arendt Rzecz o banalności zła. Teatralna opowieść o związku Hanny Arendt i Martina Heideggera staje się jednocześnie wykładem tezy, że miłość nie unieważni zła, nie ocali prawości świata.

Młodą Arendt, studentkę zakochaną w swoim profesorze, gra w przedstawieniu Martyna Kowalik, Arendt - dojrzałą kobietę - Halina Skoczyńska. Heidegger (Adam Ferency), owszem, przeżywa fascynację jej intelektem i wrażliwością, ale potem kiedy potwierdza swym autorytetem tezy o konieczności „przebudzenia narodu” i zostaje uwiedziony przez ideologię faszystowską, nagle zaczyna przeszkadzać mu jej żydowskie pochodzenie. Tymczasem Hanna dalej kocha go bezwarunkowo, próbuje zrozumieć jego motywacje, broni go po wojnie przed europejskim ostracyzmem.
Spektakl nie ma na celu rozliczenia niepokornej intelektualistki, jest raczej próbą zrozumienia jej motywów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej