W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

​Teresa Drozda / „Poeci piosenki – Marek Grechuta”

​Teresa Drozda / „Poeci piosenki – Marek Grechuta”
Data rozpoczęcia 2018-06-15
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

​Teresa Drozda – dziennikarka radiowa, od 1992 r. związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 do 2000 r. prowadziła m.in. „Powtórkę z Rozrywki”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trójkę pod Księżycem”. Od 1997 r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema „Gitarą i piórem”. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 r. spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, lecz także prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa.

Marek Grechuta – wokalista, autor tekstów, kompozytor i poeta, urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie.

Grechuta to mistrz polskiej poezji śpiewanej, nie ulegał modom – czarował słowem i dźwiękiem jakby z innego świata. W grudniu 1966 roku wraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa. W 1971, w rozszerzonym składzie, nagrał płytę „Korowód”, śmiało łącząc muzykę kameralną z ludową, rock progresywny z elementami jazzu, jednak jeszcze w tym samym roku Grechuta opuścił Anawę, a w 1972 roku wraz z gitarzystą Pawłem Ścierańskim, powołał do życia nową formację Wiem. Próbując znaleźć oryginalny sposób na ubranie w dźwięki wierszy współczesnych poetów: Moczulskiego, Śliwiaka, Krynickiego, nagrał albumy „Droga za widnokres” (1972) i „Magia obłoków” (1974).

W roku 1977 Grechuta ponownie nawiązał współpracę z Pawluśkiewiczem, przygotowując materiał oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza – musical „Szalona lokomotywa”. W 1979 roku nagrał płytę opartą na wierszach Tadeusza Nowaka. Kolejny album „Śpiewające obrazy” z roku 1981 poza oryginalnymi utworami zawierał także fragmenty muzyki skomponowanej do inscenizacji szekspirowskiego „Otella”. W latach osiemdziesiątych Grechuta nagrywał rzadko. Wydał dwa tomiki poezji i zajmował się malarstwem. Do studia powrócił w 1989 roku, kiedy to ukazał się jego „Krajobraz pełen nadziei” z całkowicie nowymi kompozycjami. Grechuta konsekwentnie pozostawał poza głównym nurtem muzyki popularnej, aczkolwiek w 2003 roku nagrał utwór „Kraków” wspólnie z młodszym o pokolenie zespołem Myslovitz. Ze względu na ciężką chorobę, koncertował coraz rzadziej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej