W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

THE MET: LIVE IN HD Giacomo Puccini „Manon Lescaut"

THE MET: LIVE IN HD Giacomo Puccini „Manon Lescaut"
Data rozpoczęcia 2016-03-05
Godzina rozpoczęcia 18:55
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka, Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne: 50 PLN, ulgowe: 40 PLN
Kategoria Spektakl

PREMIERA SEZONU 2015–16 
dyrygent: Fabio Luisi
reżyseria: Sir Richard Eyre
scenografia: Rob Howell
kostiumy: Fotini Dimou
światło: Peter Mumford
choreografia: Sara Erde
w rolach głównych: Kristine Opolais, Jonas Kaufmann, Massimo Cavalletti, Brindley Sherratt

Przedstawienie trwa około 3 godziny i 35 minut (w tym 2 przerwy). 

Istnieje możliwość kupienia biletów w karnecie na 10 transmisji. Cena karnetu wynosi - normalny: 400PLN (10 x 40 PLN), ulgowy: 300 PLN (10 x 30 PLN). Karnety można wykupić tylko w kasie teatru. Przy zakupie karnetu brak możliwości zwrotu biletów na pojedyncze transmisje.

Powieść Abbe Prevosta „Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut” stała się niemal w jednymczasie inspiracją dla dwóch oper dwóch znakomitych kompozytorów: Masseneta i Pucciniego. Włoski kompozytor przeczytał partyturę swego kolegi jeszcze przed premierą i uznał, że sam lepiej oddałby dramatyzm zawarty w historii płochej Manon rezygnującej z miłości dla bogactwa, co doprowadzi ją… do śmierci na bagnach Luizjany. „Manon Lescaut” Pucciniego rzeczywiście odniosła ogromny sukces. Warto zauważyć, że opera warszawska wystawiła to dzieło zaledwie dwa lata po prapremierze, Nowy Jork – rok później. Nową inscenizację opery Pucciniego Met powierzyła Richardowi Eyre, którego spektakl „Carmen” bije rekordy popularności na tej scenie i podczas transmisji w HD. W tytułowej partii usłyszymy Kristine Opolais, zakochanym w niej des Grieux będzie tenor Jonas Kaufmann.

Inscenizację „Turandot” przygotowaną dla Met przez Franca Zeffirellego już dawno okrzyknięto wizytówką nowojorskiej sceny. Sławny reżyser zaprojektował także prawdziwie baśniową scenografię, która nieustannie zachwyca widownię. Pracę nad „Turandot” przerwała kompozytorowi śmierć, lecz dzięki staraniom legendarnego dyrygenta Artura Toscaniniego opera została dokończona – finałowy duet księcia Kalafa i tytułowej księżniczki dopisał Franco Alfano. Partytura Pucciniego obfituje w wielkie przeboje muzyki operowej; każdy zna choćby słynną arię Kalafa „Nessun dorma”. Jednak największe wymagania stawia wykonawczyni roli tytułowej: na premierze śpiewała ją Rosa Raisa, urodzona jako Róża Burchstein w Białymstoku, która ponoć straciła po tym występie głos. Nie grozi to Ninie Stemme, wykonującej z powodzeniem wielkie partie dramatyczne na największych scenach świata.  

Słynna nowojorska The Metropolitan Opera ogłosiła swoje artystyczne plany na sezon 2015–16. Zagra podczas jego trwania aż 227 monumentalnych przedstawień z udziałem największych gwiazd światowej wokalistyki. Jak zwykle część spektakli będzie transmitowana za pośrednictwem okołoziemskiego satelity do 70 krajów świata, w tym do blisko 20 miast Polski.

Dziesiąty sezon transmisji „The Met: Live in HD” to dziesięć oper na żywo, w tym pięć nowych tytułów, dotychczas nie pokazywanych w ramach tego wielokrotnie nagradzanego cyklu. To także dodatkowa, wyjątkowa retransmisja „Zaczarowanego fletu” Mozarta – przedstawienia, które jako pierwsze popłynęło w eter w jakości HD & DD Surround (2006), inaugurując tym samym pionierskie przedsięwzięcie nowojorskiego teatru. Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 17 milionów widzów obejrzało na żywo 87 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne.

Jubileuszowy sezon pokazów na żywo The Metropolitan Opera rozpocznie 3 października „Trubadurem” Giuseppe Verdiego. W rolę tytułową wcieli się Yonghoon Lee, a jego ukochaną Leonorą będzie Anna Netrebko. Dwa razy zobaczymy na wielkim ekranie naszego rodaka Mariusza Kwietnia. Legendarny dyrektor muzyczny Met, James Levine, poprowadzi Wagnerowskiego „Tannhäusera” i „Lulu” Berga.

„Transmisje w jakości HD nie tylko aktywizują miłośników opery na całym świecie, ale i dodatkowo motywują śpiewaków – powiedział Peter Gelb, dyrektor generalny Met. Mając świadomość, że są właśnie obserwowane przez widzów całego świata, nasze gwiazdy dają najlepsze przedstawienia w swojej karierze”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej