W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Urodziny Sztukmistrza z Lublina

Data rozpoczęcia 2009-04-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

18 kwietnia 1959 roku, w sobotę, ukazał się w nowojorskim „Forwerts” pierwszy odcinek powieści Isaaca Bashewisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”. Autor uczynił jej bohaterem Jaszę Mazura, sztukmistrza pochodzącego z Lublina. Nie ulega wątpliwości, że po otrzymaniu przez I. B Singera w roku 1978 nagrody Nobla i przetłumaczeniu jego książki na kilkadziesiąt języków Jasza Mazur stał się najsłynniejszym Lublinianinem na świecie. To on jak nikt inny przyczynia się do budowania legendy Lublina.

W 2009 roku Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" przygotował i zrealizował pierwszą edycję „Wędrownych Spotkań z Opowieścią”, które w dniu 18 kwietnia 2009 roku zamyka urodzinowe spotkanie ze Sztukmistrzem.
W tym dniu nastąpi inauguracja „Sceny Opowieści Teatru NN”, której patronem będzie nie kto inny jak właśnie Jasza Mazur – Sztukmistrz. Stałym elementem repertuaru Sceny stanie się odczytywanie skróconej wersji książki „Sztukmistrz z Lublina”. Będą tu również prezentowane przez Witolda Dąbrowskiego opowieści oparte o opowiadania I. B. Singera.

Ale zanim zostaną zdmuchnięte świeczki z urodzinowego tortu Sztukmistrza prof. Monika Adamczyk – Garbowska wygłosi krótki wykład zatytułowany „Isaak Bashevis Singer i Icchak Baszewis – pisarz żydowski, polski, amerykański?”

Najważniejsze wydarzenia cykliczne