W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
VII koncert abonamentowy
Data rozpoczęcia 2014-03-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

VII KONCERT ABONAMENTOWY
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Ilya Grubert – skrzypce
Tomasz Bugaj – dyrygent

Program:
Mieczysław Karłowicz
Stanisław i Anna Oświecimowie op.12
Johannes Brahms
Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
Henryk Wieniawski
Legenda op.17

Zapowiadany na 16 marca występ będzie w Filharmonii wydarzeniem szczególnym i w kronikach kulturalnych miasta z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami. Rzadko się bowiem zdarza, by na estradzie, na jednym koncercie wystąpiło dwóch tak wybitnych artystów.
Maestro Tomasz Bugaj należy do grona najbardziej cenionych dyrygentów. Był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie w Bristolu w 1978 roku, przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta, nawiązał kontakty z wieloma wiodącymi zespołami brytyjskimi m.in. London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster. Koncertował z orkiestrami w Bergen Turku, RTL Luxemburg, Orquesta Nacional de Espana, Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTE w Dublinie, Orchestra Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką w Bratysławie, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie i innymi. Był też regularnym gościem wiodących polskich orkiestr.
A solistą wieczoru będzie wybitny skrzypek Ilya Gruberta, triumfator konkursów Niccolo Paganiniego w Genui i Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1978). Warto dodać, że wirtuoz zagra na skrzypcach, które wcześniej stanowił własność wybitnych skrzypków: Jeno Hubaya i samego Henryka Wieniawskiego. To wyjątkowy egzemplarz skrzypiec weneckiego mistrza Pietro Guarneriego z około 1740 roku – mówi artysta w jednym z wywiadów. Zachowany w bardzo dobrym stanie instrument służył Wieniawskiemu przez ostatnie 7 lat koncertowania.
W programie koncertu wieńczącego pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich arcytrudny Koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa, słynna Legenda – muzyczny dowód miłości do Izabeli Hampton Henryka Wieniawskiego oraz opowiadający o tragicznej miłości brata Stanisława do przyrodniej siostry Anny, poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie” Mieczysława Karłowicza.

Bilety w cenie: 30, 25, 15 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej