W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
VII Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera"
Data rozpoczęcia 2017-07-17
Data zakończenia 2017-07-27

Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” powraca. W tym roku, podczas siódmej edycji odwiedzi 11 miast i miasteczek na Lubelszczyźnie. Podczas wspólnej wędrówki tropem opowiadań żydowskiego pisarza w dniach 17 – 27 lipca spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech. 

Artyści wystąpią w wyjątkowym widowisku (w reżyserii Arkadiusza Ziętka), prezentowanym w centrach miast i miasteczek regionu. Literacko-muzyczny spektakl plenerowy łączy szereg artystycznych dyscyplin: cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo.

Idea festiwalu odwołuje się do twórczości noblisty Icchoka Baszewisa Singera, który akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny, wpisując je w ten sposób na karty wielkiej światowej literatury. Swoistym patronem wydarzenia jest postać Jaszy Mazura – głównego bohatera „Sztukmistrza z Lublina”. To on zabiera w tę niezwykłą podróż bohaterów literackich i prawdziwych artystów.

Przygoda z festiwalem zaczęła się przed sześcioma laty. Owszem, już wcześniej pojawiały się próby upowszechnienia twórczości i sylwetki laureata literackiej nagrody Nobla, autora "Sztukmistrza z Lublina" i szeregu krótkich opowiadań, których akcja dzieje się w miastach i miasteczkach Lubelszczyzny, ale dopiero projekt "Śladami Singera" okazał się odpowiednią formułą. Mam nadzieję, że odpowiednią, skoro w tym roku odbędzie się już VII edycja.
Witold Dąbrowski, dyrektor festiwalu

Widowiska w każdym z miast będą się odbywały w dwóch etapach. W godzinach porannych pod hasłem „Szukajcie przyjaciół Sztukmistrza” artyści będą występowali w najprzeróżniejszych punktach rozsianych w przestrzeni miast. Będzie to okazja do indywidualnych spotkań z artystami czy improwizowanych warsztatów. Jednocześnie w ten sposób zapraszać będziemy na wieczorne, centralne widowisko: „Przyjaciele Sztukmistrza”. Wykorzystując cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo i cytaty z twórczości Singera, artyści będą przybliżali historię miasteczek Lubelszczyzny. To połączenie zabawy z opowieścią o historii jest na festiwalu niezwykle ważne.

W każdej z miejscowości wydana zostanie gazeta festiwalowa, która będzie jednocześnie informacją o idei, programie i trasie festiwalu oraz źródłem informacji o Isaacu Bashevisie Singerze oraz o miejscowościach, które odwiedza festiwal (znajdą się w niej archiwalne zdjęcia, plany, zdjęcia makiet 3D). I tak w Kocku wydany zostanie „Sztukmistrz Kocki”, a w Biłgoraju „Sztukmistrz Biłgorajski”.

Powrót Sztukmistrza do Lublina 
27.07.2017, godz. 20:00, Plac przy dawnym Teatrze im. H. Ch. Andersena

Po blisko dwutygodniowej podróży po miastach i miasteczkach Lubelszczyzny 27 lipca międzynarodowa grupa artystów przyjeżdża do Lublina – rodzinnego miasta Jaszy Mazura. Artyści na ulicach i placach zabawiali widzów, przypominając jednocześnie bohaterуw opowiadań autora „Sztukmistrza z Lublina”, laureata literackiej Nagrody Nobla. Zabawiali, skłaniając też do refleksji nad światem, który kiedyś tu był. Teraz z tym samym artystycznym programem zaprezentują się na Carnavale. Widowisko z elementami teatru, cyrku, tańca, fire show, z muzyką na żywo wyreżyserował Arkadiusz Ziętek.

Icchok Bashevis Singer - wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie.

Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie.

Współorganizatorzy i partnerzy projektu:

  • Urząd Miejski w Kocku
  • Urząd Miejski Piaski
  • Urząd Miejski w Bychawie
  • Urząd Miasta Kraśnik
  • Urząd Miejski w Szczebrzeszynie 
  • Urząd Miejski w Józefowie Biłgorajskim 
  • Urząd Miasta Biłgoraj
  • Urząd Miejski w Tyszowcach 
  • Urząd Miejski w Krasnobrodzie 
  • Urząd Miejski w Janowie Lubelskim
  • Dom Kultury w Kocku
  • Miejskie Centrum Kultury w Piaskach
  • Bychawskie Centrum Kultury
  • Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
  • Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie
  • Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie Biłgorajskim Biłgorajskie Centrum Kultury
  • Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach Krasnobrodzki Dom Kultury
  • Janowski Ośrodek Kultury
  • Stowarzyszenie Kulturalne im. I.B. Singera

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej