W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W hołdzie Edwardowi Czernemu "W krainie walców i tang";

W hołdzie Edwardowi Czernemu "W krainie walców i tang";
Data rozpoczęcia 2009-02-06
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

Współorganizatorem koncertu jest Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego

Orkiestra Symfoniczna FL
Piotr Wijatkowski – dyrygent
Dariusz Stachura – tenor
Grzegorz Hordyjewicz - trąbka
Beata Kamińska i Marcin Marzec - para taneczna,
Soliści Teatru Muzycznego w Lublinie

Program:
W parafrazowym nastroju, szlagiery wokalne i orkiestrowe Edwarda Czernego

Edward Czerny
Edward Eberhard Czerny nazywany „królem parafraz”, potrafił w tej formie twórczości połączyć mistrzowski warsztat kompozytorski i finezję brzmienia jak nikt inny w Polsce. W dorobku artysty znajduje się ponad dwieście parafraz na orkiestry symfoniczne, na orkiestry dęte, na big band oraz na orkiestry łączone: symfoniczne z big bandem i orkiestry dęte z rozbudowanym kwintetem smyczkowym. Znajdujemy w nich motywy kompozytorów muzyki klasycznej, tematy z oper, operetek, musicali, pieśni ludowe oraz piosenki. Melodie znanych utworów często służyły Czernemu do ukazywania osobistych nastrojów i wizji muzycznych. Napisał tylko jedną parafrazę na temat zaczerpnięty z własnych kompozycji.
W karnawałowym koncercie wystąpi Orkiestra Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego. Usłyszymy najpopularniejsze fantazje i parafrazy Edwarda Czernego m.in. Fantazję na temat „Traviaty” G. Verdiego, Groteskę z fugą na temat „La Cumparsity” G. M. Rodriguez’a, Reminiscencję „Na perskim rynku” A. W. Ketelbey’a, Kantylenę na temat „Melodii F dur” op. 3 A. Rubinsteina, Parafrazę „My Fair Lady” F. Loewe.

www.filharmonialubelska.pl

Powiązane:

Opera Lubelska