W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W obliczeniach był błąd - polskie filmy fantastycznonaukowe cz.1

W obliczeniach był błąd - polskie filmy fantastycznonaukowe cz.1
Data rozpoczęcia 2020-05-28
Godzina rozpoczęcia 19:00
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Akademia Kina CSK zaprasza na wykład: "W obliczeniach był błąd – polskie filmy fantastycznonaukowe" część 1 Tomasz Kolankiewicz. 

Polskie kino fantastycznonaukowe dla wielu wydawać się może tematem bardzo egzotycznym. Rodzima kinematografia przez lata omijała ten gatunek dużym łukiem – oczywiste ograniczenia finansowe uniemożliwiały praktycznie takie produkcje, niewielu twórców chciało też sięgać po wyprawy w przyszłość woląc koncentrować się dawnych dziejach lub kinie współczesnym. Nie znaczy to jednak, że Polacy nie robili takich filmów, nieraz nawet z dużymi sukcesami. Zawsze jednak coś stawało na drodze temu, żeby filmy te stały się dziełami kanonicznymi.
W czasie pierwszej części wykładów o polskim kinie sci-fi skoncentrujemy się na początkach polskiego kina fantastycznonaukowego: koprodukcjach z NRD, wątkach fantastycznonaukowych w kinie dziecięcym oraz pionierskich trickowych filmach telewizyjnych.

PROWADZĄCY:
Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku.

INNE WYKŁADY:

  • 4 czerwca / Bohaterki - te dobre, te złe i te skomplikowane
  • 18 czerwca / Nie tylko szata kolorystyczna - kostium a kreowanie bohatera


CO ZYSKASZ UCZESTNICZĄC W AKADEMII CSK:

  • będziesz czerpać większą satysfakcję z oglądania filmów i seriali
  • staniesz się widzem bardziej uważnym i świadomym
  • rozwiniesz wiedzę o filmie
  • podniesiesz kompetencje
  • zdobędziesz umiejętność analizy filmu
  • zmienisz swoje postrzeganie kina
  • będziesz czerpać większą przyjemność z obcowania z kinem
  • poznasz ważne momenty historii kinematografii i zagadnienia dotyczące estetyki filmowej, środków wyrazu oraz społecznych funkcji filmu
  • i przede wszystkim będziesz mieć większą frajdę z oglądania filmów i seriali w domu lub w kiedyś w kinie. 


DLA KOGO JEST AKADEMIA CSK:
Akademia skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu znajomości kinematografii.

KIEDY I GDZIE:
Zajęcia odbywają się w czwartki o 19:00 online, na żywo, co tydzień lub co 2 tygodnie i składają się z około 60-minutowego wykładu i dyskusji. Naszymi wykładowcami są eksperci i pasjonaci kina: Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz.

JAK UCZESTNICZYĆ?
Udział w webinarze jest bezpłatny - należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: http://tiny.cc/gvbjoz
Link do wydarzenia organizatorzy wyślą w dniu seansu (sprawdźcie też spam). Liczba miejsc jest ograniczona.

O KINIE CSK
Kino CSK mieści się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To miejsce spotkań z dobrym kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna, inspiracji oraz niezapomnianych doświadczeń. Kino CSK posiada swoją wirtualną salę na platformie mojeEkino.pl. Organizatorzy zapraszają do oglądania filmów z ich repertuaru pod linkiem: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.

PARTNER AKADEMII KINA CSK: FINA Wałbrzyska 3/5

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, czyli FINA, ekspert w zakresie wiedzy o filmie, to instytucja, której pasją jest film i ambitna kinematografia, misją – ochrona i propagowanie dziedzictwa audiowizualnego realizowana m.in. poprzez digitalizację i rekonstrukcję tytułów należących do klasyki polskiego przedwojennego i współczesnego kina; nadrzędnym celem – udostępnianie i promowanie zasobów filmowych i rejestracji audiowizualnych (np. teatr, muzyka, słuchowiska) oraz stwarzanie przestrzeni do niezwykłych spotkań z twórcami i ludźmi kina. FINA prowadzi ponadto działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową, producencką i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Zbiory FINA to jedne z największych archiwów w Europie, a część zbiorów jest udostępniana online w takich serwisach jak m.in.: Ninateka (ninateka.pl) – internetowy serwis VOD oferujący ponad 8000 wyjątkowych materiałów poświęconych kulturze: filmów fabularnych i dokumentalnych, rejestracji spektakli i koncertów, animacji, słuchowisk i publicystyki; Fototeka (fototeka.fn.org.pl) – wirtualny bank zdjęć, kadrów i postaci filmu polskiego; Gapla (gapla.fn.org.pl) – wirtualna galeria plakatów filmowych ilustrujących polskie i zagraniczne produkcje; Repozytorium Cyfrowe (repozytorium.fn.org.pl) internetowa baza wiedzy o filmie, najlepsze fragmenty polskiej kinematografii, archiwalne recenzje i ciekawostki filmowe. FINA powstała 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.