W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Walentynki w Filharmonii
Data rozpoczęcia 2020-02-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 40, 30 zł
Kategoria Koncert

Wystąpi:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Tomasz Strahl – wiolonczela
  • Dawid Jarząb – dyrygent

Program:

  • Maurice Ravel – Suita Ma mère L’Oye („Moja matka gęś”)
  • Robert Schumann – Koncert Wiolonczelowy a-moll op. 129
  • Mikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35 

Subtelna muzyka, romantyczne opowieści, przejmujące brzmienie orkiestry symfonicznej, kolorystyczne i ilustracyjne kompozycje – wszystko to jednego wieczoru w Lubelskiej Filharmonii. Gościem specjalnym będzie wybitny polski wiolonczelista i pedagog – Tomasz Strahl.
Znany XVII-wieczny zbiór baśni Ch. Perraulta „Moja matka gęś” posłużył M. Ravelowi (1875-1937) jako inspiracja do utworzenia w 1908 roku zbioru utworów na fortepian (na 4 ręce), który dedykował wnukom polskiego rzeźbiarza Cypriana Godebskiego. W 1911 roku utwór został  zorkiestrowany. Sam kompozytor zwykł mawiać o nich jako „pięć utworów dziecięcych”. Każda z pięciu części nosi tytuł nadany przez samego kompozytora i nawiązujący do poszczególnych baśni: I Pawana śpiącej królewny II Tomcio Paluch III Brzydulka, Cesarzowa Pagód IV Rozmowy Pięknotki z Potworem V Zaczarowany Ogród.
Podczas wieczoru nie zabraknie instrumentu solowego, który dzięki oryginalności swojego brzmienia – ciepłego, plastycznego – świetnie wpisuje się w nastrój walentynkowego wieczoru. W wykonaniu wielkiego wirtuoza tego instrumentu zabrzmi Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna (1810-1856), należący do najczęściej wykonywanych koncertów na ten instrument. 
Któż z nas nie słyszał o „Baśniach z tysiąca i jednej nocy” – zaliczanych do największych arcydzieł literatury światowej. Zbiór ten zawiera różne opowieści przekazywane przez Szeherezadę swemu małżonkowi – sułtanowi Szachrijanowi – każdej nocy. Uratowały one księżniczkę od śmierci z rąk zazdrosnego męża, który zwykł uśmiercać każdą ze swych żon zaraz po nocy poślubnej. Do baśniowej treści, a raczej do atmosfery, w jaką spowite są wschodnie „Baśnie tysiąca i jednej nocy” nawiązał rosyjski kompozytor Nikołaj Rimski-Korsakow (1844-1908) pisząc czteroczęściową suitę symfoniczną  „Szeherezada”. W niej to, uważa się, zawarta jest kwintesencja stylu Korsakowa – mistrza romantycznej instrumentacji.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej