W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warszawska Opera Kameralna "Cyrulik sewilski"

Warszawska Opera Kameralna "Cyrulik sewilski"
Data rozpoczęcia 2012-11-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Opera

Opera komiczna Giovanniego Paisiella w dwóch aktach we włoskiej wersji językowej. Libretto G. Petrosellini wg Beaumarchais’a.

Pierre-Augustin Caron, znany bardziej pod przybranym nazwiskiem dê Beaumarchais, napisał pierwotnie „Cyrulika sewilskiego” jako libretto do opery komicznej. Wkrótce jednak przerobił libretto na czteroaktową komedię dla Théâtre Français i sam dopisał kilka wstawek piosenkowych (tekst i muzykę). Warszawska Opera Kameralna zaprezentowała po raz pierwszy „Cyrulika sewilskiego” Giovanniego Paisiella w 1978 roku.

W roku 1773 odbyła się w Paryżu prapremiera tej komedii, która została przez publiczność wygwizdana. Ale już niebawem, po dwukrotnych przeróbkach, stał się Cyrulik sewilski ulubioną komedią, a jej autor zyskał europejską sławę. W roku 1785, na polecenie Ludwika XVI, wydano drukiem partyturę opery, ale według mody francuskiej recytatywy zastąpiono oryginalnymi dialogami Beaumarchais’a.

W tymże roku wystawiony został „Cyrulik sewilski” w Warszawie i od tego czasu, jeśli nie liczyć gościnnego przedstawienia Komische Oper w roku 1969, opera Paisiella poszła w zapomnienie. Dla ścisłości historycznej przypomnijmy, że przed królującym od 190 lat „Cyrulikiem sewilskim” Rossiniego, ten sam temat komedii Beaúmarchais’a był treścią oper F. Bendy i N. Isourda. Jerzy Dobrzański

Występują: Almaviva - Mateusz Zajdel, Rosina - Sylwia Krzysiek, Figaro - Robert Szpręgiel, Bartolo - Witold Żołądkiewicz, Basilio - Piotr Chwedorowicz, Dwaj Służący - Jakub Grabowski, Piotr Kędziora
Zespół instrumentalny: I skrzypce, II skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, klawesyn
Dyrygent: Tadeusz Karolak

Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III - 40 zł