W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztat: Tajemnice hebrajskich liter

Warsztat: Tajemnice hebrajskich liter
Data rozpoczęcia 2021-08-08
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Warsztaty

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Warsztaty plastyczne prowadzone przez Hannę Kossowską
Zapisy od 26.07 pod adresem: , ilość miejsc ograniczona

W warsztatach będzie można także wziąć udział na stronie internetowej, na festiwalowym FB i kanale YouTube.

Uczestnicy warsztatów poznają symbolikę 22 liter hebrajskich. Ten starożytny alfabet ma również wartość liczbową, choć współcześnie w Izraelu zazwyczaj używa się cyfr arabskich, to jednak system literowy służy najczęściej do zapisywania dat kalendarza żydowskiego, a ukryte za hebrajskimi literami liczby to nie jedyne tajemnice, które skrywa.

Do przepisywania świętych tekstów jak księgi Tory czy pergaminy znajdujące się w mezuzach i filakteriach używa się na przykład specjalnego rodzaju kaligrafii, zwanego STA’M (akronim od hebrajskich słów sifrei Tora, tefilin we-mezuzot).

Te i wiele innych tajemnic wyjawi podczas spotkania edukatorka Hanna Kossowska. Uczestnicy warsztatów będą też mieli okazję namalować na płóciennych torbach swoje imię w języku jidysz, korzystającym z liter alfabetu hebrajskiego.

Hanna Kossowska – malarka, edukatorka, aktorka, maszgicha (osoba sprawdzająca przestrzeganie zasad koszerności w kuchni) i animatorka kultury żydowskiej. Studiowała historię sztuki i etnografię. Od wielu lat związana jest z festiwalami: Warszawa Singera w Warszawie, Zbliżenia w Gdańsku i Kultury Żydowskiej w Krakowie. Prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu, kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej