W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztat wykonywania postaci kolędniczych kozy i bociana

Warsztat wykonywania postaci kolędniczych kozy i bociana
Data rozpoczęcia 2021-12-11
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Czas od świąt Bożego Narodzenia aż do dnia Trzech Króli to najlepszy moment na to, by życzyć sobie i innym szczęścia, zdrowia i pomyślność na cały nadchodzący rok.

Zawodowcami w składaniu życzeń byli i nadal są kolędnicy. Każdy z nich musi być odpowiednio przygotowany do pełnienia tej roli – potrzebna jest tu bowiem znajomość tekstów życzeń, kolęd i pastorałek, a czasami także specjalne rekwizyty. Jakie? Ile okolic, tyle tradycji kolędniczych. Z ogromnego wachlarza atrybutów organizatorzy wybrali dwa.

Wspólnie z Piotrem Rogalińskim stworzycie więc postać kolędniczej kozy lub bociana – maszkar, które towarzyszyły niegdyś kolędnikom podczas ich wizyt w okolicznych domostwach. Postaci będą wykonywane z drewna i naturalnych dodatków przyniesionych przez uczestników. Do stworzenia kozy lub bociana będzie niezbędna umiejętność posługiwania się takimi narzędziami jak toporek, nóż, piłka ręczna czy młotek. Wykonane prace zabierzecie ze sobą do domu.

Prowadzenie: Piotr Rogaliński

Warsztat dwudniowy (obowiązuje uczestnictwo w obu dniach): 

  • 10 grudnia (piątek), godz. 16.00-20.00
  • 11 grudnia (sobota), godz. 10.00-14.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: dla dzieci 12+ i dla osób dorosłych; zgłaszamy się w parach ! (dziecko i opiekun lub para dorosłych znajomych)
Zapisy: obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej + opłacenie kaucji 50 zł (kaucja jest zwracana osobom, które wezmą udział w obu dniach warsztatowych w pełnym wymiarze godzin).

UWAGA! Uczestnicy muszą przynieść materiały przydatne do stworzenia postaci: stare skórzane buty, torby czy kurtki, futerkowe kołnierze. W czasie warsztatu uczestnicy będą używać piłek do drewna, młotków i noży.
 

Piotr Rogaliński od 25 lat zajmuje się twórczością na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. Tworzy rzeźby-zabawki drewniane oraz rekwizyty kolędnicze. W oparciu o dawne wzory wykonuje także dekoracje i scenografie do koncertów oraz spektakli. Swoje prace wykonuje ręcznie, głównie w drewnie, pozostawiając materiał w stanie surowym albo barwiąc go ziemią czy woskiem. W swoich rzeźbach inspiruje się starymi wzorami zaczerpniętymi od innych twórców lub z materiałów archiwalnych. Jako aktor współtworzył przedstawienia w Teatrze Studio Czyczkowy i Teatrze Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuje audycje dla dzieci o tematyce nawiązującej do kultury ludowej. Od kilku lat gra w kapelach prezentujących muzykę tradycyjną. Należy do Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań.

Więcej o Piotrze Rogalińskim: nie-zabawki.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej