W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Warsztaty kulinarne
Data rozpoczęcia 2021-08-05
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Restauracja Mandragora, ul. Rynek 10
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Warsztaty

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Prowadzenie: Aviva Young (Izrael), Izabella Kozłowska-Dechnik, Etel Szyc
Zapisy od 26.07 pod adresem: , ilość miejsc ograniczona

W warsztatach będzie można także wziąć udział na stronie internetowej, na festiwalowym FB i kanale YouTube.

Kuchnia Żydów polskich to niezwykła podróż przez smaki i aromaty, które same w sobie zdają się opowiadać historie kultury żydowskiej, towarzysząc jej od najdawniejszych czasów. Wciąż jeszcze dla wielu osób tajemnicze dania takie jak czulent czy cymes przypominają o świecie, który nie tak wcale dawno toczył się swoim codziennym rytmem między karczmą, jatką, synagogą i zaciszną kuchnią domową, w której do rosołu gospodynie podawały kulki z macy. Cebula, dużo pietruszki, marchew, wątróbka i świeża ryba (byle nie węgorz – który z racji braku łusek uznany jest za pożywienie niekoszerne), garść korzeni z dalekich krain i sporo masła – tych i wielu innych ingrediencji nie mogło zabraknąć w porządnej aszkenazyjskiej kuchni żydowskiej.

Obie kuchnie – polska i żydowska – przez lata nieustannie się mieszały. Znane i lubiane dziś placki ziemniaczane, czy też popularne gołąbki (żydowskie holiszkies) swój początek wzięły właśnie z kuchni żydowskiej.

Gospodyniami, pachnących goździkami i cynamonem, warsztatów będą Izabela Kozłowska-Dechnik, właścicielka żydowskiej restauracji Mandragora w Lublinie, Etel Szyc, dyrektor Lubliner Festival oraz gość specjalny – Aviva Young, szefowa kuchni i właścicielka firmy www.polska.co.il. W swojej kuchni Aviva z powodzeniem łączy smaki z całego świata, głównie z Polski, stając się kulinarnym ambasadorem naszego kraju w Izraelu. Znawczynie kuchni żydowskiej pokażą jak zrobić pyszny humus, babaganusz, chałkę, cebularza, a z deserów – MALABI!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej