W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty: Nożyce – Papier – Nożyce

Warsztaty: Nożyce – Papier – Nożyce
Data rozpoczęcia 2023-11-18
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Dzięki wsparciu Centrum Mieroszewskiego, Warsztaty Kultury w Lublinie rozpoczynają realizację międzynarodowego projektu pn. „Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej”. To wyjątkowa okazja do wzmacniania artystycznego dialogu między Polakami, Białorusinami i Ukraińcami. Źródłem inspiracji i puntem wyjścia działań będzie tradycyjna twórczość ludowa.

Wycinanka

Wycinanka to wyjątkowy element sztuki ludowej, który jest kultywowany od ponad 150 lat, będąc jednocześnie nieodłączną częścią kultury Polski, Białorusi i Ukrainy. Dawniej była najpiękniejszą ozdobą świątecznego wystroju wiejskiej izby, a dziś stanowi jedną z najbardziej intrygujących form sztuki ludowej.

Udział w projekcie umożliwi spotkanie twórców rzemiosła tradycyjnego, wymianę doświadczeń i spostrzeżeń. Zaproszenie do Wschodniego Laboratorium Wycinanki Ludowej przyjęły: Czesława Kaczyńska (Polska), Lizaveta Chyrvontsava (Białoruś) i Julia Datchenko (Ukraina). Projekt umożliwi także współpracę zaproszonych twórczyń ludowych ze współczesnymi artystami sztuk wizualnych z Polski (Monika Trypuz), Białorusi (Alena Semeniuk) i Ukrainy (Kiryl Kryvarotau). Ponadto twórcy rzemiosła poprowadzą warsztaty wycinanki dla młodzieży i osób dorosłych.

Biogramy

Monika Trypuz – artystka wizualna poruszająca się w dziedzinie sztuki krytycznej i designu spekulatywnego. Jest założycielką marki modowej How I, w której wykorzystuje twórczo rozwinięty perebor w celu kreacji istotnych znaczeniowo i kulturowo ubrań.

Lizaveta Chyrvontsava – członkini Białoruskiego Związku Mistrzów Sztuki Ludowej jako rzemieślniczka. Przeszkoliła ponad 120 specjalistów w zakresie sztuki dekoracyjnej i użytkowej. W 2018 roku otrzymała tytuł Mistrza Ludowego Białorusi.

Kiryl Kryvarotau – białoruski artysta polskiego pochodzenia. Absolwent wydziału artystycznego UMCS. Zajmuje się grafiką komputerową i sztuką multimedialną. Jego prace były prezentowane na różnorodnych wystawach, konkursach oraz wydarzeniach kulturalnych.

Yulia Datchenko zajmuje się wycinankarstwem oraz pisankarstwem. Oprócz najbardziej reprezentatywnej wycinanki artystka zajmuje się innymi dziedzinami sztuki ludowej: tkactwem, haftem (tradycyjne bluzki, obrusy, serwety), koronkarstwem (wstawki do stroju ludowego i pościeli), plastyką obrzędową i zdobniczą.

Alena Semeniuk – białoruska artystka, magister sztuki mieszkająca i działająca od 7 lat w Lublinie. W swojej twórczości od lat skupia się na sztuce w przestrzeni publicznej, maluje między innymi murale, prowadzi warsztaty dla młodzieży.

Harmonogram wydarzeń

Nożyce – Papier – Nożyce | warsztaty

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach z mistrzyniami wycinanki z Polski, Białorusi i Ukrainy. To niepowtarzalna okazja, aby stworzyć własne dzieło pod okiem doświadczonych rzemieślniczek! Wycinanka to wyjątkowy element sztuki ludowej, który jest kultywowany od ponad 150 lat. Dawniej był najpiękniejszą ozdobą świątecznego wystroju wiejskiej izby, a dziś stanowi jedną z najbardziej intrygujących form sztuki ludowej. Własnoręcznie zrobiona wycinanka będzie zarówno piękną ozdobą na ścianę, jak i oryginalnym prezent dla bliskiej osoby.

Informacje praktyczne
Kiedy: 18 listopada 2023, godz. 13.00 – warsztaty dla młodzieży w wieku 15–17 lat
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

„Straszny wykład” i wernisaż wystawy Nożyce – Papier – Nożyce

Finałem projektu „Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej” będzie prezentacja kolażu wykonanego wspólnie przez twórców ludowych i artystów wizualnych w przestrzeni publicznej Starego Miasta w Lublinie oraz uroczysty wernisaż. Przed wernisażem Warsztaty Kultury zapraszają na „Straszny wykład”, czyli rozmowę na temat słowiańskich stworów i potworów we współczesnej wycinance. Luba Datchenko podejmie się także odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące roli tych stworzeń w dzisiejszym społeczeństwie. Czy wciąż są źródłem strachu i fascynacji? Czy ich znaczenie zmienia się wraz z biegiem czasu i zmianami w kulturze?

Informacje praktyczne:
Kiedy:

  • 30 listopada 2023, godz. 17.00 – wykład i wernisaż
  • 1 grudnia 2023 – 8 grudnia | ekspozycja wystawy

Gdzie:

  • Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro | „Straszny wykład”
  • Ku Farze | wernisaż i ekspozycja wystawy

Wstęp wolny

Projekt realizowany dzięki wsparciu Centrum Mieroszewskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej