Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Warsztaty tworzenia haiku

Data rozpoczęcia 2017-10-14
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Galeria Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Warsztaty tworzenia haiku towarzyszące wystawie Joanny Pawłat. 
Liczba miejsc ograniczona (obowiązują wcześniejsze zapisy).

Wystawa czynna od 1 do 31 października 2017r. od wtorku do piątku w godz. 11.00 do 17.00, w soboty od 12.00 do 15.00

Wystawę i warsztaty zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. 

Joanna Pawłat jest lublinianką z urodzenia i zamiłowania, plastycznym samoukiem.

Choć zawodowo jest specjalistką od zastosowania plazmy niskotemperaturowej (przyodziana prestiżem: profesor Politechniki Lubelskiej) to swoich dokonań nie zamyka na kilkuset publikacjach naukowych. Jej horyzonty, wiedza, intuicja, poszukiwania estetyki w otaczającym Ją świecie, zataczają kręgi, dotykając różne dziedziny życia również sztuki. Nie tylko osiągnięcia naukowo - zawodowe ale w zakres Jej przeżyć, odkryć wchodzą literatura i malarstwo …

Tak jak w literaturze lubi, z braku czasu, krótkie formy, tak w malarstwie, malarstwie na szkle wyznacza sobie temat rozciągnięty w czasie, opowieść o mieście o kilkusetletniej tradycji, tym razem o Lublinie.

Prezentowany cykl malarski na wystawie w Galerii Art Brut jest także ilustracją do tomiku wierszy artystki: ,,Kołysanka dla miasta ogrodów”.

Już tytuł sugeruje, że Joanna Pawłat, w sposób bardzo indywidualny, umiejętny, wyszukany, liryczny kształtuje ,,swój park” za pomocą elementów przyrodniczych; kwiatów, liści, paproci, winorośli, fantazyjnych krzewów... i architektonicznych; charakterystycznych mostów, miejsc znanych dla każdego mieszkańca koziego grodu: Bramy Krakowskiej, kościołów, Fary, miejskich uliczek i budowli... także symboli lubelskich. Celem jest, jak mówi hołd dla rodzinnego miasta ale co widoczne dla wnikliwego widza zaspokojenie także potrzeb estetycznych.

Prace cechuje pietyzm, duża dbałość o szczegół, pastelowa kolorystyka, którą wzmacnia umieszczony niemal na każdej pracy jasny księżyc i , która buduje niepowtarzalny nastrój przedstawianych scen.

Obrazy Joanny Pawłat to swoista łąka kwietna, gdzie rośnie amplituda uczuć, czasami bardzo skromna, powściągliwa, niekiedy bogata, skomponowana z różnorodnej materii: papieru (kolażu), abstrakcji, przeplatającego się subtelnego realizmu, z dużą dozą dekoracyjności i eksperymentu malarskiego.

W twórczości malarskiej artystce nie udało się uciec od swoich zainteresowań, bardzo delikatnej fascynacji kulturą i sztuką Japonii; kultu natury, symbolicznego znaczenia poszczególnych elementów kompozycyjnych z wykorzystaniem rodzimych form krajobrazu, kontrastów płaskich przestrzeni pokrytych trawą i piaskiem ze wzgórzami, krętymi rzeczkami ale są one jakby brakującym elementem, które tylko dzięki zestawieniu w spójną całość tworzą obraz właściwy.

Prace artystki są intrygujące i tajemnicze, wszystko rozgrywa się jakby poza naszym wzrokiem z drugiej strony, za szybą. Tytuły prac: ,,Nocny autobus”, ,,Zaułki tajemne”, ,,Obrazy z przeszłości”, "Zemborzycka brzoza”, "Ogród”, "Wieczorynka”, "Zaproszenie”... budują klimat i wzmagają naszą człowieczą ciekawość poznania.

Artystka tworzy nokturn miasta rodzinnego w swój szczególny sposób, według swojej estetyki, percepcji i życiowego doświadczenia, wykorzystuje swoje kobiece zmysły aby zamknąć je w jedną z form, Jej bogatej, nieokiełznanej wyobraźni.

 

Agnieszka Wójtowicz

Kurator Galerii Art Brut

Najważniejsze wydarzenia cykliczne