W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty wycinanki żydowskiej

Warsztaty wycinanki żydowskiej
Data rozpoczęcia 2021-08-04
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Warsztaty

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Prowadzenie: Monika Krajewska

Zapisy od 26.07 pod adresem: , ilość miejsc ograniczona
Organizatorzy proszą o przyniesienie nożyczek

Wycinanka żydowska to bardzo stara tradycja. W swoich początkach była formą sztuki ludowej i religijnej wykonywaną przez mężczyzn. Wycinanki wykonywane z papieru lub z pergaminu ostrym nożem stanowiły ozdobę domów i synagog. Wśród Żydów Europy Wschodniej sztuka ta rozkwitła w XIX wieku. Najbardziej znanym rodzajem wycinanki były mizrachy; zawieszane na wschodniej ścianie domu lub bożnicy wskazywały kierunek Jerozolimy. Wycinanki te, pełne religijnych symboli, zawierały wiele tradycyjnych żydowskich symboli: menorę, tablice Mojżeszowe, koronę Tory, otoczone były przez bogate ornamenty z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi, które same w sobie stanowiły element symboliczny.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poczynić pierwsze kroki w sztuce wycinanki żydowskiej i zapoznać się z jej historią dzięki Monice Krajewskiej, która zajmuje się sztuką żydowską jako artystka i edukatorka. Jej prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską i kaligrafią hebrajską znaleźć można w muzeach, synagogach i kolekcjach prywatnych.

Monika Krajewska – polska artystka zajmująca się wycinanką żydowską oraz żydowską sztuką nagrobną. Prowadzi wykłady o sztuce żydowskiej oraz warsztaty wycinanki żydowskiej w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie oraz na wydarzeniach i festiwalach związanych z kulturą żydowską. W 1982 r. wydała album fotograficzny Czas kamieni, tłumaczony na język angielski, niemiecki i francuski, przedstawiający żydowską sztukę nagrobną, głównie z terenów centralnej i wschodniej Polski, zaś w 1993 r. – album A Tribe of Stones, zawierający obszerne studium symboli na macewach.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej