W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty z obstruction technique z Mikołajem Karczewskim

Warsztaty z obstruction technique z Mikołajem Karczewskim
Data rozpoczęcia 2020-10-17
Godzina rozpoczęcia 10:30
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 60/70 zł
Kategoria Warsztaty

Warsztat prowadzony będzie w oparciu o doświadczenia Mikołaja Karczewskiego w pracy z tzw. the obstruction technique, która została zapoczątkowana przez amerykańską reżyser Nancy Spanier i twórczo rozwinięta przez choreografa Palle Granhøja, z którym Mikołaj współpracuje od 2012r. Sam założyciel teatru „Granhøj Dans” pisze o swej metodzie tak: „Technika obstrukcji to sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca. Czym jest taniec i jaka jest rola tancerza w tańcu? Obstrukcja to jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu. W jednym momencie dezintegruje i tworzy, można to nazwać tańcem dekonstruującym. Koniec jest początkiem. Taniec się nie kończy. Taniec trwa ostatecznie”.
W pierwszym etapie warsztatu zadaniem uczestników będzie przygotowanie materiału choreograficznego, w oparciu o założenia wskazane przez prowadzącego, oraz wypracowaniu czynników mających wpływ na wykonanie i percepcję tegoż ruchu. W drugim etapie skupimy się na różnych metodach obstrukcji , w której partnerzy dekonstruują powstały materiał tworząc nowe rozwiązania czy choreografie.

W trakcie poznawania tych podstawowych założeń uczestnicy rozwijają potencjał twórczy tkwiący w trakcie „żywo” tworzonej choreografii – wprowadzając szereg szczegółowych i praktycznych zasad technika ta daje możliwości poszerzenia rozumienia ruchu, jego znaczeń, a także jego komponowania.
Metoda ta również jest interesująca ze względu na istotną role choreografa, jako tzw. oka z zewnątrz, który prowadzi ten proces, kieruje i decyduje o przebiegu danej obstrukcji, co prowokuje wiele pytań odnośnie roli choreografii oraz systemu na który się on decyduje – skuteczność i efektywność obstrukcji zapewnić mają zasady pracy, których liczba, w zależności od wybranej metody obstrukcji, jest w zasadzie nieograniczona – strukturyzują one działania i ułatwiają adaptację choreografii do danej obstrukcji stwarzając jednocześnie pole manewru do twórczej ekspresji i poszukiwań.

Mikołaj Karczewski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w „Hamlecie” w reż. C. Tomaszewskiego, „Położnicach szpitala Św. Zofii” w reż. M. Strzępki, „Stille” W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young „But the sun came up” czy Joe Altera „if/then” w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu „Petrushka-Extended” (2016) otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii „An Eve and an Adam”, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii. Dodatkowo, w roku 2020 rozpoczął współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU oraz został uhonorowany stypendium twórczym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej