W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty zaścięgi krzczonowskiej

Warsztaty zaścięgi krzczonowskiej
Data rozpoczęcia 2022-12-11
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16 | hol parter
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Zaścięga to element stroju krzczonowskiego (reprezentacyjnego stroju z Lubelszczyzny), którego tradycje wykonywania wskrzesza Ignacy Wawrzycki. To drobny element dekoracyjny przypominający formą haftowany szkaplerz. Zaścięgi przyjmowały kształt broszki lub naszyjnika wiązanego przez panów pod kołnierzem, a przez panie pod sznurami odświętnych korali. Podczas zajęć nie tylko wykonamy własną zaściegę, ale także dowiemy się więcej o tym, jaką odgrywała rolę.

Ignacy Wawrzycki to twórca ludowy pochodzący z okolic Krzczonowa – wsi, której tradycje są jednymi z najbardziej znanych w województwie lubelskim. W swojej twórczości kultywuje wiele form plastyki obrzędowej (rózgi i czepce weselne, pisankarstwo, pająkarstwo oraz rekwizyty kolędnicze) oraz pielęgnuje tradycje wykonywania strojów i haftu krzczonowskiego. Jest inicjatorem powstania Regionalnej Grupy Obrzędowej zrzeszającej młodzież zainteresowaną kulturą i obrzędowością podlubelskich wsi.

Wydarzenie jest częścią 32. Mikołajek Folkowych

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej