W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż: Fotografia Amatorska Reportażowa, Jan Zenon Kowalczyk

Wernisaż: Fotografia Amatorska Reportażowa, Jan Zenon Kowalczyk
Data rozpoczęcia 2017-12-05
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Konrada Wallenroda 4a
Organizator Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Jan Zenon Kowalczyk - urodził się w 1942 roku w Potoku Wielkim za Kraśnikiem, jest absolwentem Technikum Chemicznego Nr 2 w Lublinie przy dzisiejszej ulicy Grabskiego na Majdanku, Uniwersytetu Przyrodniczego, Wydział Zootechniczny – 1967 (specjalizacja pszczelarstwo). Mieszka w Lublinie od 1952 roku, początkowo w domu rodzinnym przy ulicy Rury Jezuickie (dziś Nadbystrzycka). Pasje wyniesione z rodzinnego domu od małego dziecka to znaczki, fotografia, książki, muzyka, sztuka, przyroda i pszczelarstwo uprawiane praktycznie po studiach przez 30 lat do 1994 roku.
Ale to fotografia, towarzyszyła autorowi na wszystkich etapach w życiu „stawania się”, jak to określił Józef Pankiewicz, słynny polski malarz: „Nie po to żyję, aby być, ale stawać się”, oznacza to, uczyć się, poznawać i przekazywać piękno innym, dzieło tworzenia człowieka kiedyś i obecnie. Gdy autor przechodził na emeryturę 10 lat temu, zakupiony został komputer i zaczęła się przygoda z nowoczesnością, wkrótce za namową żony Marii, zaczął też pisać na swoich portalach ilustrowane swoimi fotografiami reportaże, dodając do nich muzykę z You Tube oraz odpowiednie motto sławnych ludzi. Forma przekazu w pigułce, stała się na tyle atrakcyjna, że przez pięć lat na portalu Flog (lu-mix.flog.pl) oglądalność wynosi ok. 1 miliona 500 tysięcy wyświetleń. Na to złożyło się ponad 800 fotorelacji z Polski, Lubelszczyzny, w tym; ponad 360 z Lublina. Reportaże te są prywatną promocją piękna Polski na całym świecie, Lubelszczyzny i naszego miasta, którego tajemnic nigdy nie pozna się do końca. Autor miał w 2015 roku dwie wystawy fotogramów, pierwsza indywidualna w czasie Festynu „Pasje ludzi”, druga wystawa pt. „Był sobie przemysłowy Lublin” w MDK 2 przy ul. Bernardyńskiej, gdzie prezentował kilkadziesiąt fotogramów zabytkowych obiektów przemysłowych Lublina (to był udział w wystawie zbiorowej). Prezentowane w Domu Kultury LSM zdjęcia to przede wszystkim architektura, trochę przyrody naszych pięknych Pienin, Tatr, Roztocza, najmniej jest obrazów ludzi, portretów.
 

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej