W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż on-line wystawy malarstwa "Formy i Kolizje"

Wernisaż on-line wystawy malarstwa "Formy i Kolizje"
Data rozpoczęcia 2020-11-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Agnieszka Wójtowicz - zajmuje się twórczo malarstwem, fotografią, ilustracją książkową, rysunkiem. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Wydziału Artystycznego UMCS, kierunek malarstwo, fotografia i grafika komputerowa.
Malarstwo Agnieszki Wójtowicz to eksperyment w poszukiwaniu nowych technik i kształtów. Charakterystyczny dla Jej twórczości, od kilku lat jest czarny kwadrat (1 x 1 m.), na który nanosi konkretny temat lub struktury, pozornie abstrakcyjne. Na wystawie zaprezentuje najnowsze prace oraz ostatni cykl ,,Formy" z 2020 r.; to ekspozycja szybkich skojarzeń kompozycyjnych przy użyciu żmudnej techniki własnej jaką jest korektor w połączeniu z intensywnym kolorem. 

(...) Agnieszka Wójtowicz to prawdziwy artysta malarz z krwi i kości, na dodatek w pełni świadoma ambitnych celów jakie pragnie zrealizować i jakie realizuje z powodzeniem. Bez wątpienia interesuje ją abstrakcja, zwłaszcza abstrakcja geometryczna, w najbardziej wyszukanej, a zarazem pozornie prostej postaci. Począwszy od kształtu poszczególnych obrazów, którym stał się wyłącznie kwadrat (w większości formatu 1,0 x 1,0 m), zapożyczony z ikonicznej kompozycji Kazimierza Malewicza, Czarny kwadrat na białym tle, poprzez sposób tworzenia warstwy ikonicznej kolejnych płócien, a na zastosowaniu własnej techniki malarskiej z wykorzystaniem korektora, skończywszy.


Zaprezentowane na wystawie jubileuszowej obrazy tworzą dwa różne cykle. Pierwszy to „Kolizje” z 2019 roku, wyłącznie czarno-biały, całkowicie nieprzedstawiający, nasuwający - przynajmniej piszącemu te słowa – skojarzenia z unizmem Władysława Strzemińskiego. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, chodziło o zgodność warstwy malarskiej w dwuwymiarową płaszczyzną płótna. Ale o ile klasyk polskiej abstrakcji geometrycznej Władysław Strzemiński czynił to przy pomocy farb olejnych, to Agnieszka Wójtowicz wymyśliła praco i czasochłonną technikę, wymagającą skupienia i cierpliwości, polegającą na wykropkowaniu całej płaszczyzny obrazu białym korektorem. I nie jest to tylko czysto mechaniczne wypełnianie płótna plamkami tej samej wielkości, lecz udana próba stworzenia zróżnicowanej płaszczyzny, żyjącej własnym, wewnętrznym życiem.


Równie ciekawie – o ile nie bardziej - prezentuje się drugi cykl „Formy” z 2020 roku, w którym na tle znanej nam już wykropkowanej płaszczyzny, pojawiają się proste, nie skomplikowane formy geometryczne, nasuwające lub też nie, skojarzenia z rzeczywistością, malowane bardzo jaskrawymi, zdecydowanie kontrastowymi kolorami. W efekcie, powstaje całość o ogromnej dynamice i wrażeniu nieustającego ruchu (...)."

Lechosław Lameński

Wystawa czynna do 18 .12. 2020 r. w Galerii Sztuki A10, ul. Muzyczna 10a